ZUS może mieć kłopoty z przyznawaniem świadczeń

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 11:23

W przyszłym roku nawet milion osób może zgłosić się do ZUS o przeliczenie rent, emerytur i kapitału początkowego. Od stycznia ZUS będzie musiał wypłacać emerytury pomostowe, renty i emerytury kapitałowe oraz emerytury okresowe. Informatycy ostrzegają, że ZUS nie zdąży z przygotowaniem systemu informatycznego do nowych zadań.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (53)

  • janek(2008-10-24 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    a mnie 6 dni

    Odpowiedz
  • Ewa(2008-10-24 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    A przypomnijcie sobie zapewnienia Złotoustego
    Mamy szuflady pełne ustaw
    Wiemy, co zrobić
    Zobaczycie nasze cuda
    I coooooooooo???
    Właśnie widać

    Odpowiedz
  • MARIA(2008-10-24 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    PANIE PREZYDENCIE I SZANOWNA LEWICO (OBROŃCY LUDZI BIEDNYCH I CIĘŻKO PRACUJĄCYCH) !!!
    JEŻELI PODPISZECIE USTAWĘ W TAKIEJ FORMIE JAK CHCE PO TO NIE LICZCIE NA TO ŻE WAS LUDZIE WYBIORĄ. BĘDZOIECIE RZĄDZIĆ ALE U SIEBIE W DOMU!!! A MOZE WŁAŚNIE WAM O TO CHODZI
    JA 2.01.2009 ROKU KOŃCZĘ 55 LAT MAM 37 LAT PRACY I MARZĘ O TYM BY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ. PISZĘ MOŻLIWOŚĆ BO JEŻELI BĘDE MIAŁA SIŁĘ PRACOWAĆ CHĘTNIE JESZCZE 5 CZY WIĘCEJ LAT POPRACUJĘ, ALE JEŻELI OKAŻE SIĘ, ŻE MOJE ZDROWIE JUŻ WYSIADA TO BEZ ŁASKI BĘDĘ MOGŁA PRZEJŚĆ NA ZASŁUŻONĄ EMERYTURĘ I MYŚLĘ ,ŻE ZA PRZYZWOITE PIENIĄDZE, KTÓRE PRZEZ TYLE LAT SKŁADAŁAM W ZUSie.

    Odpowiedz
  • 50+ zakaz głosu(2008-10-24 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie posłowie , pytam się , czy MY tak jak wy mamy wykonywać swoje obowiązki służbowe , ot tak sobie? tzn aby było? Obserwując wasze poczynania to sądzę, że decyzję w sprawie wprowadzenia w życie ustawy od 1.1.09r. podjęliście pochopnie , bez szczegółowego przeanalizowania. Opinia społeczeństwa dot.ustawy została przez was odrzucona. A może warto byłoby NAS wysłuchać-osoby 50+

    Odpowiedz
  • mało(2008-10-24 17:23) Zgłoś naruszenie 00

    ja mam 39 lat pracy ibrakuje mi do listopada to tak jak 15 dni

    Odpowiedz
  • KIA(2008-10-24 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    SKONCZYLAM 35LAT PRACY ,W PAżDZ. 2009 KOńCZę 55 LAT żYCIA, CHCIAłABYM ZAKONCZYC PRACE I ODEJSC NA ZASłUZONY ODPOCZYNEK, UWAZAM ZE 35 LAT PRACY DLA KOBIETY TO BARDZO DUZO ROCZNIK 54 POKRZYWDZONY PROSIMY BRAC POD UWAGE LATA PRACY 35/40

    Odpowiedz
  • Bela(2008-10-27 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    Powtórka z lat 1999 wprowadzanie zmian na łapu capu w 2009 r. Pamiętam te szybkie szkolenia a potem korekta za korektą dokumentów. Ile zmian było wersji płatnika. Do dzisiaj ZUS nie może się uporać ze składkami za 1999 r.Wiem na ten temat dużo. Zjadłam tzw. zęby w tej pracy. Ile było poprawiania i ślepiania w komputerze. Wzrok przez to mi się pogorszył. Ale mam satysfakcję, że nie machnęłam ręką na błędy i zmiany w kolejnych wersjach płatnika, ale uczciwie i mozolnie dukałam poprawki żeby pracownicy firmy mieli w dokumentach porządek, zgodnie z przepisami ustawy i wprowadzanymi co miesiąc prawie,zmianami wersji płatnika. Rząd musi opamiętać się, i dobrze, że Pan Prezydent czuwa! Nie da się przeskoczyć czasu, za mało go zostało żeby porządnie, spokojnie dokończyć tę reformę.Trzeba przełożyć na następny rok. Stare zasady przejścia na wcześniejszą emeryturę przedłużyć przynajmniej o rok a nawet dla roczników 1955-1960. A ambicje, które krzywdzą ludzi zostawić dla swoich w domu.

    Odpowiedz
  • szary człowiek się nie liczy(2008-10-27 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo prawa to brzmi dumnie.Prawo jako instrumenty regulujące życie ludzi w kraju.Stabilność jego obowiązywania,czytelność i prosta jego forma pozwala ludziom czuć się bezpiecznie we własnejOjczyznie.Czy jest to możliwe?Tak! pod warunkiem,że stanowiący te akty prawa mają świadomość i poczucie odpowiedzialności przed wyborcami.A jak jest u nas?Jedni zarzucają drugim że za mało przyjmują nowych ustaw.No to co liczy się ich ilość?bez względu co się ustanawia? Przecież mamy pokraczne rozwiązania prawne za które nikt nie ponosi odpowiedzialnośći.Jestem pełen uznania dla posła p. Palikota,który to widzi i próbuje zmieniać.I co ?Robi się dużo żeby Mu utrudnić.Podnoszę ten problem by wyrazić opinię,jak wiele zła,krzywdy wyrządza się ludziom,przez długie lata uczciwie pracując,nie mają pewności bezpieczeństwa socjalnego na starość.Trzeba uczciwie powiedzieć,że czasem to ZUS-owi współczuje,gdyż dostaje ciągle nowe ,zasady naliczania i realizacji świadczeń emerytalnych.Posłowie jednak o sobie..

    Odpowiedz
  • kapselek(2008-10-27 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    26: KIA
    Ja też (w czerwcu) tyle, że mój staż będzie wynosił 37 lat (składkowych)

    Odpowiedz
  • emerytowany nauczyciel(2008-10-28 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że nie będzie miał kłopotów, jak do KRUS trzeba dopłacić 16,4 mld zł. O tym cicho sza, Pani Fedak milczy, inni też.

    Odpowiedz
  • Danuta 1954r(2008-10-28 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ważne czy ZUS jest przygotowany TUSK tak postanowił i wszystko na ten temat więcej wydadzą na oprogramowanie, ludzie stracą zdrowie ale będzie tak jak postanowiło PO cena nie ważna i tak i tak jak za kolację zapłacą podatnicy.PSL pomoże

    Odpowiedz
  • ala(2008-10-29 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję że w końcu znajdzie się Trybunał który osądzi poczynania kolejnych rządów w dziedzinie trwonienia pieniędzy podatników jak i składek emerytalnych pracowników, od roku 1989 począwszy. Najgorsze jest to że niczego mądrego nie wymyślono. Chłoń się chwali że 10 lat pracuje przy reformie, co to za osiągnięcie? Trzeba odgonić wreszcie od koryta, jeśli sami nie potrafimy wymyśleć to wzorujmy się na tych którym się udało.

    Odpowiedz
  • antyliberal(2008-10-29 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    zaden kraj na swiecie,takiej reformy emerytalnej nie wprowadzil, a nasi liberalowie przy wsparciu aws tak,potem zus nadano osobowosc prawna i pozyczano z NBP na wysokie % pieniadze na wyplaty emerytur irent tak roslo zadluzenie zUS, dopiero Gilowska,zmienila ZUS na zaklad budzetowy panstwa, a gdzie moje skladki?Zbudowane fabryki, osiedla,domy wczasowe i szpitale zostaly sprywatyzowane za bezcen, tworzac uprzywilejowana grupe

    Odpowiedz
  • PS(2008-10-30 01:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ja nie mam problemu bo nie płace i nie będę płacić .

    Odpowiedz
  • wściekła(2008-10-30 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    Jak Prezes Konfederacji Pracodawców Polskich tak postanowił to cały rzad w rytmie kazaczoka zrobi wszystko aby malinowski był zadowolony, czy zdąży ZUS a kogo to obchodzi,? czy ludzie mają siły dalej pracować jak pracują już 35 lat i więcej a kogo to obchodzi ? My nie możemy tak jak emerycie w Niemczech godnie odpoczywać nas trzeba wykorzystac do ostatniej krpoli krwi i to wszystkich łacznie z pracownikami ZUS

    Odpowiedz
  • Do nr 35(2008-11-01 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech kobiety pracuja obowiazkowo do 65 roku zycia.

    Odpowiedz
  • Antyfaszysta(2008-11-19 13:17) Zgłoś naruszenie 00

    To jedź do Niemiec.

    Odpowiedz
  • ela(2008-12-22 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    To było do przewidzenia.Skoro emerytury rozdaje się emerytom w wieku 30 lat życia.Przecież to chore.Płacą takie same składki emerytalne jak wszyscy,którzy pracują do 65 lat życia.Skończcie wreszcie z tymi przywilejami.Każdy może zawsze przekwalifikować się do innej pracy.Tak jak to jest w firmach sprywatyzowanych.Haruje się po kilkanaście godzin dziennie za ,,jałmużnę,,.Jak się komuś nie podoba zawsze może się zwolnić . Tu nie ma mowy o wcześniejszych emeryturach,pomimo,że haruje się po kilkanaście godzin dziennie.Budżetówka pracując po 8 godz. dziennie ,cały czas ma przywileje komunistyczne.Najwyższy czas z tym skończyć.Przecież ktoś musi na te przywileje pracować.My harując w sprywatyzowanych firmach po kilkanaście godzin dziennie mówimy dość przywilejom jednym grupom społecznym kosztem drugich.To zwykły wyzysk.

    Odpowiedz
  • filologini(2009-01-03 21:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do 36 - Jak już porównujesz Polskę do Niemiec, to jeszcze porównaj, ile zarabiają kobiety w Niemczech, ile w Polsce. Zastanów się też ile można było na przestrzeni ostatnich 30 lat odłożyć z przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, ile w Niemczech. Porównaj ceny. Następnie idź dalej - porównaj emerytury niemieckie i polskie - szczególnie te nowe, których wysokość, logicznie rzecz biorąc, powinna wzrastać w związku ze wzrostem kosztów utrzymania. W USA jest kryzys, ale emerytury od nowego roku zostały podniesione ze względu na wzrost kosztów utrzymania. Nie były to jednak podwyżki w wysokości $1,5 tak, jak proponuje to naszym emerytom nasz rząd, który każe się jeszcze za to po rękach całować.

    Odpowiedz
  • RENCISTA(2009-02-19 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    GŁUPAWE BABY W ZUSIE OKRADAJĄ EMERYTOW TO SFLUSTROWANE MATOŁY SKORUPOWANE Z ORZECZNIKAMI

    Odpowiedz