Świadczenie pielęgnacyjne 2016: Więcej pieniędzy dla opiekunów

03.01.2016, 11:00; Aktualizacja: 03.01.2016, 11:08
TK orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją

TK orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucjąźródło: ShutterStock

W zeszłym roku świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 1200 zł miesięcznie. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. wzrosło do 1300 zł. Od 2017 r. wysokość świadczenia ma być corocznie waloryzowana – co roku wzrastać ma o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • zniesmaczona(2017-01-18 20:33) Zgłoś naruszenie 00

    zniesmaczona od dwoch lat opiekuje sie matka /alshajmer parkinson nietrzymanie potrzeb fizjologicznych/ tym bardziej wydatki sa okropne mama ma emeryture w niej jakis tam zasilek pielegnacyjny troche ponad 100 zl ja tez jestem na emeryturze po operacji na otwartym sercu do tego rozrusznik. Same leki pochlaniaja krocie. Do kogo mam sie zwrocic o pomoc finansowa i czy wogole mam szanse na cokolwiek

    Odpowiedz
  • zona (2016-11-23 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    od 2014 roku opiekuje sie chorym mezem, odmowiono mi prawo do swiadczenia pielegnacyjnego poniewaz nie da sie ustalic kiedy powstała niepełnosprawnosc meza... dostaje zasliek 520 zl wez przezyj!!!!!

    Odpowiedz
  • Genek-Boniek(2016-10-26 20:38) Zgłoś naruszenie 20

    wszyscy opiekunowie osob starszych powinni zbiorowo zlozyc petycje do Trybunalu w Strasburgu koniec z obietnicami niech nalorza kary na nie przestrzeganie Wyroku Trybunalu po prostu olewaja nas opiekunow to jest dyskryminacja mam 60 lat i opiekuje sie matka ktora ma 82lat a skladek do emerytury mi nie placa bo mam powyzej 25 lat pracy to tak jak bym na czarno pracowal to sie musi skonczyc tak dalej nie moze byc pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Anna(2016-10-03 07:34) Zgłoś naruszenie 01

    Mam synka niepelnosprawnego z pracy odeszlam dla niego mimo to nie przysluguje mi zadny zasilek czy pomoc czy takie dzieci sa gorsze? Brak mi slow. A organ ktory przyznaje swiadczenia ma gdzies stan faktyczny :-(

    Odpowiedz
  • Oburzona(2016-09-30 18:51) Zgłoś naruszenie 44

    Posty są usuwane z stąd na całego.Pisory już zajeły ten ************ wam dadzą a nie podwyżkę.Polacy mają wymrzeć bo zus nie ma kasy.Taki jest plan odgórny.

    Odpowiedz
  • maxima(2016-09-11 20:18) Zgłoś naruszenie 152

    kiedy bedzie równe traktowanie osób niepełnosprawnych dorosłych i dzieci bez względu kiedy powstała choroba równe świadczenia pielegnacyjne a nie jakieś zasiłki to jest dyskryminacja

    Odpowiedz
  • iga(2016-08-05 10:24) Zgłoś naruszenie 80

    a kiedy wzrośnie zasilek pielęgnacyjny od 10 lat jest na poziomie 153 zł

    Odpowiedz
  • Magdalena (2016-07-14 12:47) Zgłoś naruszenie 81

    Nam też zabrali swiadczenie pielegnacyjne orzeczenie o niepełnosprawności tak przyznali pan doktor potraktował mnie i córkę jak śmieci gdyż sprawdzam glikemie z 8 razy dziennie w tym do 6 podawane insuliny stwierdził że dziecko ma raz dziennie mierzyć cukier w cukrzycy typu 1 to niemożliwe co powiedział jest samodzielną nie potrzebuje opieki ma 8 lat.Jak oni traktują takie osoby to jest chore.W Szczecinie podtrzymali decyzję kroją z najbiedniejszych niepełnosprawnych zwierzęta

    Odpowiedz
  • anonim(2016-07-08 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    witam mamy zapytanie otóż w zeszłym roku w sierpniu stawalismy z córka na komisje lekarska która ystawia orzeczenia o nipłnosprawnosci pani doktor zaliczyła ja do osób niepełnosprawnych ale ni zaznaczyła 7ptk odwołalismy sie i takze podtrzymali orzeczenia i w konczu złozylismy do sądu i wygralismy sad przyznał tn 7pkt NASZE PYTANIE BRZMI CZY OD TAMTEGO ROKU WYRUWNAJA NAM TE SWIADCZENIE OPIEKUNCZY CZY TEZ NIE?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Krystel(2016-05-11 05:32) Zgłoś naruszenie 213

    Kiedy mają zamiar podnieść 153 zl!!!

    Odpowiedz
  • St(2016-05-09 19:34) Zgłoś naruszenie 126

    Ktoś tu wspomniał o Kaczyńskim jak to nam pomoże i chciałem przypomnieć a właściwie gorzko wytknąć, że to ten Trybunał Konstytucyjny na którym PiS z Kaczyńskim wieszają takie szmaty, obronił nasze prawa. Dziwię się milczeniu środowiska opiekunów osób niepełnosprawnych w zaistniałej sytuacji, nieustannej nagonki na Rzeplińskiego i sam Trybunał. Okazaliśmy się nie tylko roszczeniowi jak to jest np. mi wytykane, ale też niewdzięczni. Osobiście mam moralnego kaca.

    Odpowiedz
  • doda(2016-05-04 21:04) Zgłoś naruszenie 232

    Czy to PIS czy PO czy też inne partie to starszych niepełnosprawnych mają wszyscy w dupie. miała byc podwyżka dla opiekunów i co staneło wszystko w miejscu. Obiecali od 1 lipca 2015 to niech dotrzymaja słowa i dadzą nam te pieniądze. Walczmy o to co nam sie należy. Nie poddawajmy sie bo też jestesmy ludzmi którzy borykają sie z bardzo duzymi trudnościami.W czym sa lepsi opiekunowie dzieci od nas . Najlepszym rozwiązanie to będzie pani Jaworowicz ona rozwiązuje wszystkie problemy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • bibi(2016-04-01 16:41) Zgłoś naruszenie 1910

    tylko matki niepełnosprawnych dzieci miały jaja, poszły do sejmu i dostały to co chciały, a wy niepełnosprawni czekajcie na manne z nieba, trzeba sie upominać a nie czekac az sie nad wami zlitują, trochę krzyku nie zaszkodzi a przypomni im że wciąz czekacie na spełnienie wyroku trybunału

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • natalia(2016-03-30 20:20) Zgłoś naruszenie 375

    To znaczy , że PIS też ma w d....ie chorych i ich opiekunów? No to już mi wszystko jedno co za kanalia zasiądzie w Rządzie. Kur....a odprawy milionowe, pensje milionowe, przekręty milionowe, afery milionowe, wszystko na każdym szczeblu i w każdym mieście, a paru groszy nie chcecie dać ludziom?. Jeszcze jakim tonem odmówione świadczenia, jakby do kupy śmieci mówili. Ale jak na wybory , żeby głosować to i chorych szukają i obiecują . Jak ja ich k..a nienawidzę. Dajcie nam mendy żyć, poodbierać wam pensje, po co wam tyle.

    Odpowiedz
  • czeresnia(2016-02-07 14:44) Zgłoś naruszenie 1110

    Opiekuje sie niepelnosprawna teciowa od 5 lat nie pobieralm do tej pory zadnego swiadczenia.nie pracuje oczywiscie bo nie ma takiej mozliwosci czy moge starac sie o swiadczenie pielegnacyjne>

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • baśka(2016-02-05 15:11) Zgłoś naruszenie 506

    A co z zasiłkiem opiekuńczym 153 zł nigdy nie podniosą?

    Odpowiedz
  • Piotr(2016-01-22 17:21) Zgłoś naruszenie 32

    Nie. Wiek też ma znaczenie.

    Odpowiedz
  • Mery(2016-01-04 18:51) Zgłoś naruszenie 190

    Dlaczego dziennikarze wprowadzają w błąd? "Rząd zapowiadał wprawdzie stopniowe podwyższenie tej kwoty aż do kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak protest przyspieszył decyzje w tej sprawie. Świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r. podniesiono do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200 zł, a od 2016 r. – do 1300 zł (czyli równowartości najniższej pensji - w przybliżeniu najniższe wynagrodzenie netto w 2015 r. wynosiło ok. 1286 zł, od 2016 r. wzrosło i wynosi ok. 1355 zł)." Rząd zapowiadał 5 stopniowe skalowanie świadczenia pielęgnacyjnego i osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. „3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości nie niższej niż 620 zł i nie wyższej niż 1465 zł.”, Jeszcze jedno, w uzasadnieniu projektu tej chorej ustawy przyjęto że pozytywną ocenę co do konieczności sprawowania opieki otrzyma ok 60% osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z wymaganymi wskazaniami. Czyli gdyby nie protest w sejmie, ok 40% z nas straciłoby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Tak wyglądało planowanie podwyżek. Tylko dzięki rodzicom okupującym Sejm, mamy dzisiaj świadczenie w kwocie 1300zł.

    Odpowiedz
  • Mery(2016-01-04 18:26) Zgłoś naruszenie 123

    Dlaczego dziennikarze wprowadzają w błąd? "Rząd zapowiadał wprawdzie stopniowe podwyższenie tej kwoty aż do kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak protest przyspieszył decyzje w tej sprawie. Świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r. podniesiono do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200 zł, a od 2016 r. – do 1300 zł (czyli równowartości najniższej pensji - w przybliżeniu najniższe wynagrodzenie netto w 2015 r. wynosiło ok. 1286 zł, od 2016 r. wzrosło i wynosi ok. 1355 zł)." Rząd zapowiadał 5 stopniowe skalowanie świadczenia pielęgnacyjnego i osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 30 października 2013r zakładał takie oto kwoty świadczenia: „3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości nie niższej niż 620 zł i nie wyższej niż 1465 zł.”, e) po ust. 3 dodaje się ust. 3a–3c w brzmieniu: „ 3a. Przy ustalaniu wysokości świadczenia pielęgnacyjnego uwzględnia się zakres konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad osobą niepełnosprawną określony w opinii, o której mowa w ust. 1c. 3b. W przypadku gdy opinia w sprawie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki, została ustalona co do zakresu w: 1) pierwszym stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego; 2) drugim stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego, powiększonej o 25% różnicy pomiędzy najwyższą a najniższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego; 3) trzecim stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego, powiększonej o 50% różnicy pomiędzy najwyższą a najniższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego; 4) czwartym stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego, powiększonej o 75% różnicy pomiędzy najwyższą a najniższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego; 5) piątym stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najwyższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego." Jeszcze jedno, w uzasadnieniu projektu tej chorej ustawy przyjęto że pozytywną ocenę co do konieczności sprawowania opieki otrzyma ok 60% osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z wymaganymi wskazaniami. Czyli gdyby nie protest w sejmie, ok 40% z nas straciłoby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Tak wyglądało planowanie podwyżek.

    Odpowiedz
  • OPIEKUN MATKI. PO WYLEWIE......(2016-01-04 16:37) Zgłoś naruszenie 2914

    goska cos nie rozumiesz swiadczenie pilegnacyjne przysluguje jak sprawujesz opieke nad osoba niepelnsprawna. jasne............

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz