statystyki

Obce firmy płacą w Polsce więcej, ale i więcej wymagają

autor: Janusz K. Kowalski29.12.2015, 07:46; Aktualizacja: 29.12.2015, 09:32
W zagranicznej średnio 2 tys. więcej niż w krajowej

W zagranicznej średnio 2 tys. więcej niż w krajowejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeciętne zarobki w firmach z kapitałem zagranicznym są aż o 70 proc. wyższe niż w polskim prywatnym biznesie.

Prawie 5,1 tys. zł – tyle wynosiło w 2014 r. średnie wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach z większościowym kapitałem zagranicznym. W polskich prywatnych firmach pracownicy zarabiali przeciętnie blisko 3 tys. zł – wynika z danych GUS. Różnica wynosiła 2,1 tys. zł. Dysproporcje pomiędzy zarobkami w firmach zagranicznych a tymi z polskim kapitałem to nic nowego. Procentowo największe były w 2002 r., gdy w tych pierwszych były o 88 proc. wyższe. Obecnie różnica wynosi „tylko” 70 proc.

Skąd te rozbieżności? – Wyższe wynagrodzenia w przedsiębiorstwach z kapitałem zagranicznym wynikają głównie z tego, że uzyskują one na ogół większą wydajność – tłumaczy prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Zastrzega jednak, że firmy te uzyskują często lepsze wyniki nie dlatego, że pracownicy mocniej się pocą z wysiłku, ale dlatego, że mają lepsze wyposażenie techniczne i nowocześniejsze technologie. Ponadto ich praca daje korzystniejsze efekty, bo jest zwykle lepiej zarządzana. – Niemniej ważne są też zagraniczne wzorce płac, w których bardziej niż w polskich przedsiębiorstwach przy podwyżkach wynagrodzeń uwzględnia się właśnie wzrost wydajności pracy i inflację, a nie tylko, tak jak to bywa w rodzimych firmach, głównie wzrost cen – uważa prof. Marczewski.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane