Dopiero w przyszłym tygodniu Rządowe Centrum Legislacji (RCL) ma opublikować w Dzienniku Ustaw dwa rozporządzenia wprowadzające nowe wzory wniosków o świadczenia rodzinne oraz wsparcie z Funduszu Alimentacyjnego (FA).
Te dotychczas obowiązujące nie będą już aktualne, ponieważ od stycznia 2016 r. wchodzi w życie wiele istotnych zmian związanych z uzyskiwaniem pomocy finansowej na dzieci. Nieubezpieczone matki będą mogły starać się o nowe świadczenie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie przez rok od urodzenia dziecka. Z kolei gminy będą wiele informacji potrzebnych do przyznania zasiłków i wsparcia z funduszu ustalać samodzielnie.
Reklama
Resort pracy w komunikacie umieszczonym na swojej stronie internetowej poinformował, że zarówno rozporządzenie w sprawie świadczeń rodzinnych, jak i FA zostały podpisane 8 grudnia br. i oczekują na bezzwłoczną publikację w Dz.U.

Reklama
Tyle tylko, że do tej pory nie zostały one ogłoszone, a z zapowiedzi RCL wynika, że nastąpi to dopiero w przyszłym tygodniu. Jak wskazuje Marek Głuch, dyrektor departamentu dzienników urzędowych i systemów teleinformatycznych RCL, żadne terminy nie są przekroczone, ponieważ obydwa rozporządzenia wejdą w życie odpowiednio od 1 stycznia (świadczenia rodzinne) i 2 stycznia 2016 r. (wsparcie z FA). Jest to jednak problem dla ośrodków pomocy społecznej oraz innych gminnych jednostek, które zajmują się przyjmowaniem wniosków i przyznawaniem pieniędzy na dzieci. To ich obowiązkiem jest bowiem zapewnienie rodzicom odpowiednich druków, a ze względu na tak późną publikację nie uda się ich zamówić i otrzymać gotowych przed nowym rokiem.
– Oczywiście nie będzie tak, że rodzice nie otrzymają niezbędnych wniosków, bo na początku wydrukujemy sami określoną liczbę formularzy. Niemniej, byłoby nam o wiele łatwiej, gdyby publikacja nie odbywała się na ostatnią chwilę – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń
Magdalena Rynkiewicz-Stępień z Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu dodaje, że wiele osób pyta się zwłaszcza o świadczenia rodzicielskie i chciałoby wcześniej uzyskać wniosek, żeby wiedzieć, co do niego wpisać.
Ponadto w związku z tym, że rozporządzenia nie są jeszcze ogłoszone, gminy wstrzymują się z umieszczaniem nowych wzorów formularzy na swoich stronach internetowych.
– Niestety podobna sytuacja miała miejsce podczas ostatniej zmiany druków w sprawie świadczeń rodzinnych, więc nie zostaje nam nic innego jak czekać na RCL – podsumowuje Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu.
Etap legislacyjny
Rozporządzenia czekają na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw