statystyki

Ważne zmiany w świadczeniach dla dzieci: Tysiąc złotych bez kryterium dochodowego

21.12.2015, 18:00; Aktualizacja: 21.12.2015, 19:26
adopcja, rodzina, rodzice, dzieci

Czy rodzic musi wybrać jedno z dwóch świadczeń?źródło: ShutterStock

Wsparcie dla nieubezpieczonej matki po urodzeniu dziecka wyniesie 1 tys. zł miesięcznie, a okres jego otrzymywania będzie dłuższy, jeśli na świat przyjdą wieloraczki. W określonych sytuacjach prawo do pomocy finansowej będzie miał także ojciec.

1

Czy nowe świadczenie otrzyma studentka

Czytelniczka spodziewa się dziecka, które urodzi się w styczniu. Jest studentką i do tej pory pracowała jedynie dorywczo na podstawie umów o dzieło. Czy będzie mogła skorzystać z nowej formy wsparcia w postaci świadczenia rodzicielskiego?

TAK

Wchodzące w życie od przyszłego roku świadczenie rodzicielskie jest skierowane do tych wszystkich osób, którym w związku z urodzeniem dziecka nie przysługuje zasiłek macierzyński. Prawo do niego będą więc miały przede wszystkim osoby niepracujące, niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, czy nie, studiujące, pracujące na umowach cywilnoprawnych oraz prowadzące działalność gospodarczą, jeśli nie odprowadzają składek na ubezpieczenie chorobowe. Świadczenie rodzicielskie będzie mogło być przyznane nie tylko matce lub ojcu, ale też osobom, które przyjęły dziecko na wychowanie. Należy do nich opiekun faktyczny, o ile małoletni objęty przez niego opieką nie skończył 7 lub 10 lat (jeśli w związku z jego niepełnosprawnością podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego). Świadczenie rodzicielskie będzie też mógł otrzymać rodzic zastępczy, o ile nie jest rodzicem zastępczym zawodowym oraz osobą, która przysposobiła dziecko. Obie grupy uprawnionych muszą spełnić ten sam wymóg związany z odpowiednim wiekiem podopiecznego co opiekun faktyczny. Co więcej, świadczenie rodzicielskie jest przyznawane bez względu na wysokość dochodów rodziny. Wysokie zarobki ojca nie stoją więc na przeszkodzie, aby otrzymała je matka, gdy zdecyduje się złożyć wniosek.

Podstawa prawna

Art. 1 pkt 4 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1217).

2

Czy będzie wyższe wsparcie przy bliźniakach

Pani Agata jest w bliźniaczej ciąży. Z pracy zrezygnowała po przyjściu na świat pierwszego dziecka i od tego momentu zajmuje się domem. Czy w związku z urodzeniem więcej niż jednego dziecka będzie miała prawo do świadczenia na każde z nich?

NIE

Świadczenie rodzicielskie jest przyznawane w jednakowej wysokości – 1 tys. zł miesięcznie, bez względu na to, ile dzieci urodzi się w trakcie jednego porodu, bo nie przysługuje na każde z nich. Rodzice wieloraczków mogą natomiast liczyć na dłuższy okres pobierania świadczenia. Przy przyjściu na świat jednego dziecka wynosi on 52 tygodnie, ale w zależności od liczby dzieci ulega stopniowemu wydłużeniu do:

● 65 tygodni, gdy rodzą się bliźnięta,

● 67 tygodni przy narodzinach trojaczków,

● 69 tygodni, jeśli są to czworaczki,

● 71 tygodni, gdy urodziły się pięcioraczki lub więcej dzieci.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Inspektor(2015-12-22 08:23) Zgłoś naruszenie 12

  Brawo PIS -popieram

  Odpowiedz
 • Płacę do ZUS-u(2015-12-22 12:05) Zgłoś naruszenie 02

  To że PIS chce wspomóc Matki które nie maja prawa do zasiłku macierzyńskiego - O.K. ale dlaczego Matki -KRUS są jeszcze zwolnione z opłacania podatku? Mnie pracodawca odprowadza składki do ZUS-u (w o wiele większej kwocie niż rolniczki odprowadzają do KRUS) i jak pobierałam zasiłek macierzyński to Państwo pobierało jeszcze od tego świadczenia podatek. Więc jaka tu sprawiedliwość? Dość, że musiałam sama sobie sfinansować zasiłek macierzyński przez płacenie nie małych składek to jeszcze płaciłam PIT, a rolniczki dość, że płacą grosze na składki (czyli nie uskładały sobie ze składek kwoty na macierzyński) to jeszcze zwolnione z PIT. Nie wspomnę już o rolniczkach które w ogóle nie widziały ziemi na oczy, prowadzą działalność gospodarczą, ale że mają zapisaną ziemię to zamiast do ZUS-u mogą płacić składki do KRUS-u z tyt. prowadzonej działalności. Właśnie widać jak Prezydent i Rząd są dla wszystkich Polaków. Są dla KRUS-ów, górników i nauczycieli (grupy społeczne którym się nie zabiera przywilejów a jeszcze dokłada), reszta to nie Polacy.

  Odpowiedz
 • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2015-12-22 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  skonczone durnie co ze swiadczeniami dla opiekunuw doroslych niepelnsprawnych,trybunakazal dac, zaczym czekacie jak niepelnsprawni wyjda pod sejm na to sie zanosii..............

  Odpowiedz
 • Tanja (2015-12-29 18:39) Zgłoś naruszenie 00

  Ludzie to PO-PSL wprowadziło!!!

  Odpowiedz
 • ?(2015-12-22 16:47) Zgłoś naruszenie 01

  I to ten zły PIS wymyślił co robi zamach na demokrację? A może oni robią zamach na darmozjadów, którzy tyle lat paśli się na tej Polsce i teraz wielka krzywda się im dzieje /?/

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane