statystyki

500 zł na dziecko: Czy nowe świadczenie pomoże rodzinom?

autor: Michalina Topolewska24.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 24.12.2015, 08:17
dzieci, niemowlaki

Podstawową cechą nowego świadczenia jest skierowane go do najszerszej grupy rodzin.źródło: ShutterStock

Wypłata po 500 zł na dziecko to sztandarowy element programu polityki rodzinnej rządu PiS. Ma on zmniejszać obciążenia finansowe związane z wychowywaniem potomków oraz zachęcać do posiadania ich większej liczby.

Podstawową cechą nowego świadczenia jest skierowane go do najszerszej grupy rodzin. Z tego powodu wzorem wielu krajów UE dostęp do niego nie będzie uzależniony od wysokości dochodów. Będą one ważne jedynie w przypadku osób z jednym dzieckiem oraz takich, które będą się starały o świadczenie na pierwsze dziecko w rodzinie. Na drugie i kolejne otrzymają 500 zł na pewno, o ile złożą wniosek w gminie. Sposób ubiegania się o wsparcie w stosunku do osób, które nie będą starały się o pomoc na pierwsze dziecko, ma być zresztą maksymalnie uproszczony. Nie będzie więc wymagać składania wielu dodatkowych zaświadczeń i oświadczeń.

Prace nad projektem ustawy wprowadzającej 500 zł są prowadzone w szybkim tempie, bo rząd chce, aby wypłata świadczeń ruszyła już w kwietniu 2016 r. Szacuje, że skorzysta z nich ok. 2,7 mln rodzin, w których wychowuje się 3,7 mln dzieci. Rząd liczy też, że dzięki dodatkowemu wsparciu do 2026 r. nastąpi wzrost urodzeń o 278 tys. Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało rozpoczęcie prac nad całościowym programem polityki rodzinnej, który ma być długofalową strategią koordynującą działania różnych resortów w tej dziedzinie. Na razie nie wiadomo więc, jakie inne zmiany zostaną w niej wprowadzone. 


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (15)

  • z boku widac lepiej(2015-12-24 10:43) Zgłoś naruszenie 2912

    Jak można tak głupio gadać ze nie pomoże = 1000 zł / na dwoje dzieci przy zarobkach netto 2300 zł to jest jakby pół etetu. Plujecie na PIS gadacie bzdury i myslicie że ktoś to kupuje? Jak komus się nie podoba to niech odmów. A co do socjalizm ( koment wyżej) - jak ja mam 2 dzieci a sąsiad ma 0 dzieci to kto mu wypracuje emeryturę ? a kto płacił za moje dziecie - utrzymawał je ? czyli kto tu zyskuje i zyska ? No proszę być obiektywnym

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2015-12-24 08:38) Zgłoś naruszenie 1910

    Nic konstruktywnego nie da. Stworzy sort ludzi, którzy na wzorcu rodziców stworzą wielopokoleniową tradycję: czekanie na 500 zł. Po co podejmować pracę????Akcja jak w Wielkiej Brytanii, gdzie córki z wielodzietnych rodzin podejmują tę decyzję. Rodzę do oporu, a państwo da zasiłki i mieszkania. Czy stać nas na wiele lat na odejmowanie sobie "od ust" takiej kasy?A potem co? Polska to nie tylko ludzie w wieku rozrodczym. Powinni dostawać te 500 zł ludzie, którzy mają jedno dziecko i nie decydują się na drugie, bo ich nie stać. A nie ci, którzy mają po 5 do nieskończoności i korzystają już z opieki społecznej. Takim z mojego bloku przed świętami przywieziono kilkadziesiąt paczek z ubraniami, jedzeniem itp. A dzieci 6 i każde prawie z innym tatusiem.A jednocześnie ludziom, którzy składki płacili przez 30-40 lat daje się ochłapy i dostęp do altanki śmietnikowej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jasiek.(2015-12-24 10:50) Zgłoś naruszenie 153

    W Niemczech każdy dostaje, niezależnie od zarobków, od 2016, 188 Euro na każde pierwsze i drugie dziecko. Na następne więcej. W Holandii to 191.65 na dziecko do 5 lat, ale od 12 do 17 lat już 273.78 Euro. I nikt tam takich pytań, jak w Polsce nie stawia. To nie chodzi o pomoc, ale o pewne zaangażowanie się państwa w proces utrzymania dziecka, szkoda że wszyscy problem widzą tylko poprzez pryzmat polskiej biedy i czy te pieniądze biedę rozwiążą, czy nie. A jeśli tatuś te pieniądze będzie chciał przepijać, to są w Polsce służby, które skutecznie powinny takie zapędy takim tatusiom z głowy wybijać.

    Odpowiedz
  • Nika(2015-12-24 21:52) Zgłoś naruszenie 146

    PiS stworzył bardzo krzywdząca ustawę. Mamy 2 dzieci , jedno jest już pełnoletnie ale studiuje, drugie ma 6 lat. Nie możemy mieć więcej dzieci gdyz jesteśmy juz starsi (po 40rż)i sytuacja zdrowotna na to nie pozwala. Jedno z nas pracuje. Mamy kredyt hipoteczny na mieszkanie 50m2. Po opłaceniu wszystkich rachunkow zostaje nam 500 na życie. Starsze dziecko nie dostaje stypendium socjalnego gdyż nasze dochody na głowe w obliczeń przekraczaja kilkanaście złotych. Nigdy nie staraliśmy sie o mieszkanie socjalne bo w naszym mieście powiatowym na takie mieszkanie nie ma szans. Mieszkamy w mieście w którym bezrobocie wynosi ok 15%. My nie dostaniemy tego 500zł. Dla porównania : jedna z najbogatszych kobiet w Polsce z 6 dzieci o których utrzymanie nie musi sie martwić dostanie 2,5 tyś zł , a my będziemy na to łożyć!!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Stan(2015-12-24 10:05) Zgłoś naruszenie 1212

    Nic nie da bo jest to element socjalizmu. Państwo nie ma pieniędzy i żeby dać komuś to musi najpierw komuś odebrać i to więcej ponieważ musi opłacić pośredników obsługujących ten proceder czyli urzędników. Czyli tak naprawdę nie da tylko zabierze. A jeżeli zabraknie to pożyczy od prywatnej firmy jaką jest FED za obligacje państwowe na lichwiarski procent, ponieważ jak stoi w Konstytucji, sama nie może drukować polskich pieniędzy. Najpierw Polska powinna zmienić Konstytucję aby odciąć się od FED a potem emitować własne pieniądze w Polsce. Następnym krokiem to zlikwidowanie socjalizmu i danie polakom zarobić, czyli np. zlikwidować podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie było by tematu co do tych 500 złotych.

    Odpowiedz
  • roberto(2015-12-25 09:27) Zgłoś naruszenie 713

    tylko PIS może uzdrowić rodziny i zatrzymać dalszy proces biedy w kraju gdzie nie powinno jej być przecież jest tylu zbawców narodu od ekonomii jak Pan Balcerowicz i jego Pan Petru i wielu wielu innych przez tyle lat uzdrawiali wiele nie patrząc na konsekwencje dla ludzi najuboższych

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2015-12-28 10:58) Zgłoś naruszenie 42

    Rozdawnictwo ma dwa oblicza. Moja sąsiadka stwierdziła, że za 1200 zł płacy to jej się nie opłaca rano tyłka podnosić z łóżka. I biega co kilka dni do parafii po dary, które pracowici i bogobojni złożyli w ciągu tygodnia dla ubogich. Gdy teraz dostanie swoje 500+, na pewno nie pójdzie do jakiejkolwiek pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • amur64(2015-12-26 10:16) Zgłoś naruszenie 32

    trwajaąprace nad projektem! przecież klamczyni z polecenia jarkacza wymachiwała okładkami twierdząc że wszystkie projekty ustaw ma opracowane.Na miejscu Kopacz stwierdziłaby bez namysłu. że przekopano całą Rosje na 10 km.

    Odpowiedz