statystyki

Bony dla pracowników bez składek

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak17.12.2015, 09:25; Aktualizacja: 17.12.2015, 10:03
Czasami istnieje obowiązek opłacenia składek od świadczeń z ZFSŚ.

Czasami istnieje obowiązek opłacenia składek od świadczeń z ZFSŚ.źródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. zamierza w grudniu 2015 r. z okazji świąt Bożego Narodzenia zakupić ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i przekazać pracownikom bony podarunkowe. Bony będą rozdzielane według kryterium dochodowego (socjalnego). W zależności od dochodu na członka rodziny będą przyznawane paczki świąteczne o wartości 200 zł (otrzyma je 35 pracowników). Poza tym niektórzy pracownicy otrzymają także bony podarunkowe o wartości 200 zł (25 pracowników). Pracownicy w trakcie 2015 r. nie otrzymali żadnych innych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jakie są skutki dla spółki zakupu i przekazania tych świadczeń pracownikom?

Zgodnie z ogólną zasadą świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), a do takich należą właśnie popularne bony świąteczne, są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to bezpośrednio z par. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Warunkiem jest socjalny charakter takiego świadczenia. Zatem świadczenie musi wchodzić w zakres działalności socjalnej, której definicję można znaleźć w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS oraz musi być przyznawane z uwzględnieniem kryterium dochodowego. 


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane