statystyki

Bony dla pracowników bez składek

autor: Marta Nowakowicz-Jankowiak17.12.2015, 09:25; Aktualizacja: 17.12.2015, 10:03
Czasami istnieje obowiązek opłacenia składek od świadczeń z ZFSŚ.

Czasami istnieje obowiązek opłacenia składek od świadczeń z ZFSŚ.źródło: ShutterStock

ABC sp. z o.o. zamierza w grudniu 2015 r. z okazji świąt Bożego Narodzenia zakupić ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i przekazać pracownikom bony podarunkowe. Bony będą rozdzielane według kryterium dochodowego (socjalnego). W zależności od dochodu na członka rodziny będą przyznawane paczki świąteczne o wartości 200 zł (otrzyma je 35 pracowników). Poza tym niektórzy pracownicy otrzymają także bony podarunkowe o wartości 200 zł (25 pracowników). Pracownicy w trakcie 2015 r. nie otrzymali żadnych innych świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jakie są skutki dla spółki zakupu i przekazania tych świadczeń pracownikom?

Zgodnie z ogólną zasadą świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), a do takich należą właśnie popularne bony świąteczne, są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to bezpośrednio z par. 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Warunkiem jest socjalny charakter takiego świadczenia. Zatem świadczenie musi wchodzić w zakres działalności socjalnej, której definicję można znaleźć w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS oraz musi być przyznawane z uwzględnieniem kryterium dochodowego. 


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane