statystyki

ZUS nie działa jak bank. Nie można ze zgromadzonych środków spłacać zobowiązań

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska18.12.2015, 16:00; Aktualizacja: 18.12.2015, 16:12
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Zasady potrąceń ze świadczeń emerytalnych reguluje ustawa o emeryturach i rentach z FUS.źródło: ShutterStock

Wystąpiłem do ZUS o potrącanie z mojej emerytury alimentów na rzecz syna i przekazywanie ich na jego konto. Załączyłem kopię wyroku sądu, który mnie do tego zobowiązuje. ZUS jednak odmówił, tłumacząc, że nie jest do tego zobligowany. Czy mógł tak zrobić?

Zasady potrąceń ze świadczeń emerytalnych reguluje ustawa o emeryturach i rentach z FUS. Zawiera ona katalog należności, które podlegają potrąceniu. Wśród nich wymienia należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie tytułu wykonawczego. Przepis posługuje się pojęciem tytułu wykonawczego oraz wierzyciela. Sama kopia wyroku tytułem wykonawczym nie jest. Co więcej, przepisy w ogóle nie przewidują dokonywania potrąceń na wniosek dłużnika pobierającego świadczenie w ZUS. Organ rentowy nie działa jak bank i nie należy go tak traktować. Trudno zatem zobowiązać ZUS do dokonywania potrąceń zgodnie z żądaniem świadczeniobiorcy. Nie ma przecież przeszkód, aby świadczeniobiorca złożył w swoim banku stałą dyspozycję polecenia przelewu.


Pozostało 13% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane