statystyki

Jak ZUS będzie rozliczał zleceniobiorcę pobierającego emeryturę lub rentę

autor: Izabela Nowacka18.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 19.12.2015, 12:45
ZUS

Jeżeli emeryt bądź rencista pracuje na jedną umowę-zlecenie w miesiącu, nie będąc jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę, to sytuacja po 1 stycznia się nie zmieni.źródło: ShutterStock

Czy zatrudnieni na umowy-zlecenia emeryci lub renciści, którzy dorabiają w granicach 400–500 zł miesięcznie, też będą podlegali ubezpieczeniom do osiągnięcia kwoty minimalnego wynagrodzenia 1850 zł? Czy nowe przepisy będą też dotyczyły zleceniobiorców emerytów, którzy będą jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę ?

Jeżeli emeryt bądź rencista pracuje na jedną umowę-zlecenie w miesiącu, nie będąc jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę, to sytuacja po 1 stycznia się nie zmieni. Umowa cywilna będzie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym oraz zdrowotnemu. Jeżeli natomiast będzie pracował na kilka umów-zleceń, np. dwie czy więcej, to każda umowa będzie obowiązkowa, jeśli pierwsza będzie opiewała na kwotę niższą niż 1850 zł. Oskładkowaniu będą więc podlegały wszystkie umowy, z których w miesiącu łącznie podstawa do składek będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Z kolei pozostawanie w zatrudnieniu etatowym nieco zmienia porządek ubezpieczeniowy. Wtedy tylko umowa o pracę wywołuje obowiązek ubezpieczeń, a umowy-zlecenia mają charakter dobrowolny, o ile z etatu pracownik osiąga zgodnie z umową przynajmniej minimalne wynagrodzenie.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2015-12-18 16:12) Zgłoś naruszenie 32

    Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby innizatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r zycia do 67r zycia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane