statystyki

Jak ZUS będzie rozliczał zleceniobiorcę pobierającego emeryturę lub rentę

autor: Izabela Nowacka18.12.2015, 07:00; Aktualizacja: 19.12.2015, 12:45
ZUS

Jeżeli emeryt bądź rencista pracuje na jedną umowę-zlecenie w miesiącu, nie będąc jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę, to sytuacja po 1 stycznia się nie zmieni.źródło: ShutterStock

Czy zatrudnieni na umowy-zlecenia emeryci lub renciści, którzy dorabiają w granicach 400–500 zł miesięcznie, też będą podlegali ubezpieczeniom do osiągnięcia kwoty minimalnego wynagrodzenia 1850 zł? Czy nowe przepisy będą też dotyczyły zleceniobiorców emerytów, którzy będą jednocześnie zatrudnieni na umowę o pracę ?

Jeżeli emeryt bądź rencista pracuje na jedną umowę-zlecenie w miesiącu, nie będąc jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę, to sytuacja po 1 stycznia się nie zmieni. Umowa cywilna będzie podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym oraz zdrowotnemu. Jeżeli natomiast będzie pracował na kilka umów-zleceń, np. dwie czy więcej, to każda umowa będzie obowiązkowa, jeśli pierwsza będzie opiewała na kwotę niższą niż 1850 zł. Oskładkowaniu będą więc podlegały wszystkie umowy, z których w miesiącu łącznie podstawa do składek będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Z kolei pozostawanie w zatrudnieniu etatowym nieco zmienia porządek ubezpieczeniowy. Wtedy tylko umowa o pracę wywołuje obowiązek ubezpieczeń, a umowy-zlecenia mają charakter dobrowolny, o ile z etatu pracownik osiąga zgodnie z umową przynajmniej minimalne wynagrodzenie.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2015-12-18 16:12) Zgłoś naruszenie 32

    Powiedzcie sami jak bardzo trzeba być POmylonym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby innizatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r zycia do 67r zycia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane