statystyki

Jeden dodatek do zasiłku na wieloraczki narusza konstytucję

autor: Michalina Topolewska14.12.2015, 16:00
dzieci, niemowlaki

674 zł wynosi kryterium dochodowe uprawniające do zasiłku na dziecko i dodatku na urlopie wychowawczym.źródło: ShutterStock

Przepisy przyznające jedno świadczenie na urlopie wychowawczym w związku z opieką nad dwojgiem i większą liczbą dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu są niezgodne z prawem.

Tak uważa Andrzej Seremet, prokurator generalny, który przygotował stanowisko w sprawie skargi złożonej do Trybunału Konstytucyjnego (SK 36/15) przez matkę trojaczków. Dotyczy ona art. 10 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.), który określa zasady przyznawania dodatku do zasiłku na opiekę nad dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego. Zarówno gmina, jak i organy odwoławcze odmawiały przyznania jej tej formy wparcia na każde dziecko urodzone w trakcie jednego porodu. W konsekwencji matka otrzymywała 400 zł zamiast 1,2 tys. zł miesięcznie tego dodatku.

Zdaniem skarżącej jest to sprzeczne z zasadami równości oraz szczególnej pomocy ze strony władzy publicznej dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wywodzonymi odpowiednio z art. 32 ust. 1 i 71 ust. 1 zdanie drugie konstytucji.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane