statystyki

Od kwatery pracowniczej należy odprowadzić składki do ZUS

autor: Michał Culepa14.12.2015, 07:16; Aktualizacja: 14.12.2015, 08:36
prawo, sąd, sprawiedliwość

Spółka odwołała się do sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Świadczenie pracodawcy w postaci bezpłatnego zakwaterowania w miejscu pracy stanowi przychód zatrudnionego i trzeba od niego odprowadzić daninę na rzecz ZUS. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła decyzji ZUS, na podstawie której spółka musiała uregulować płatności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dwóch pracowników. Zgodnie z umowami o pracę miejscem wykonywania obowiązków była miejscowość, w której znajdowała się inwestycja realizowana przez firmę. Jeśli prace były wykonywane w dużej odległości od siedziby spółki, podwładni mieli zapewnione zakwaterowanie, za które płacił pracodawca. I o składki od kwot wydatkowanych na zakwaterowanie upomniał się ZUS. W decyzji wskazał on, że takie wydatki są zwolnione z opodatkowania do kwoty 500 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ale analogicznego zwolnienia z oskładkowania nie przewiduje rozporządzenie z 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106).

Spółka odwołała się do sądu I instancji, a ten utrzymał decyzję ZUS w zakresie dotyczącym oskładkowania równowartości kosztów zakwaterowania pracowników. Sąd apelacyjny, do którego trafiło odwołanie, miał wątpliwości, czy od takich kwot należy odprowadzić daninę do ZUS. Zwrócił się więc do SN o rozstrzygnięcie problemu.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Brawo(2015-12-14 08:59) Zgłoś naruszenie 01

    Brawo -nareszcie Ktoś pomyslał ,skończy się nagmine delegowanie ludzi ,odrywanie od rodzin ,wszyscy zastanowią się ,czy im się to kali.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane