statystyki

Kto może skorzystać z możliwości obniżenia wpłaty do PFRON

autor: Luiza Klimkiewicz11.12.2015, 07:50; Aktualizacja: 11.12.2015, 08:52
niepełnosprawni, praca, pracownik

Ulgi stanowią uprawnienie pracodawcy.źródło: ShutterStock

Miesięczny limit pomniejszenia wpłaty za pomocą ulg zmniejszy się z 80 do 50 proc. pierwotnej kwoty wpłaty. Niewykorzystanych ulg można jednak użyć w przyszłości, ale trzeba pamiętać o nowych zasadach przedawnienia.

Korzystanie z ulg polega na pomniejszeniu kwoty wpłaty do PFRON z tytułu niezapewnienia wymaganego poziomu zatrudniania osób niepełnosprawnych. Wpłaty te są deklarowane odpowiednio w deklaracji:

● DEK-I-0 (wpłaty pracodawców, o których mowa w art. 21 ust. 1 u.r.o.n., np. przedsiębiorców),

● DEK-I-a (wpłaty pracodawców, o których mowa w art. 21 ust. 2a u.r.o.n., np. urzędów gmin), albo

● DEK-I-b (wpłaty pracodawców, o których mowa w art. 21 ust. 2b u.r.o.n., np. uczelni, szkół, domów dziecka).

Wzory tych deklaracji określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych zarządowi PFRON przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten fundusz (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 101).

Skorzystanie z ulgi polega na pomniejszeniu kwoty wpłaty należnej wykazanej w poz. 35 DEK-I-0, poz. 35 DEK-I-a lub poz. 45 DEK-I-b o kwotę przysługującej a niewykorzystanej i nieprzedawnionej ulgi.

Wszystkie ulgi można obecnie podzielić na nabyte na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 1999 r. (nieprzedawnialne) oraz od tej daty (przedawnialne).

Kwota ulgi przysługującej to kwota ulgi, która została nabyta nie później niż w dniu wypełnienia przez pracodawcę deklaracji, a nie została wcześniej w całości wykorzystana ani nie uległa przedawnieniu. Nieprzedawnialne ulgi przysługujące wykazuje się w poz. 36 DEK-I-0 lub DEK-I-a albo poz. 46 DEK-I-b, a przedawnialne – w poz. 37 DEK-I-0 lub DEK-I-a albo poz. 47 DEK-I-b.

Kwota ulgi wykorzystanej to kwota ulgi przysługującej, której pracodawca użył do obniżenia wpłaty należnej za miesiąc, za który naliczono tę wpłatę. Ulgi wykorzystane wykazuje się w poz. 39 DEK-I-0 lub DEK-I-a albo poz. 49 DEK-I-b (nieprzedawnialne) bądź w poz. 40 DEK-I-0 lub DEK-I-a albo poz. 50 DEK-I-b (przedawniane).


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Polecane