Analityk: Cofnięcie reformy emerytalnej może mieć pozytywne skutki

10.12.2015, 16:20; Aktualizacja: 10.12.2015, 16:27
Obecne przepisy zakładają stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn

Obecne przepisy zakładają stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyznźródło: ShutterStock

Duże koszty dla budżetu, ale też korzyści dla niektórych osób - tak ekspert ocenia prezydencki projekt zmian w systemie emerytalnym. Według niego kobiety mogłyby przejść na emeryturę w wieku 60, a mężczyźni w wieku 65 lat.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:IAR

Polecane

Komentarze (5)

 • Inspektor Pracy(2015-12-10 17:17) Zgłoś naruszenie 112

  Dlaczego nie jest dobrym pomysłem - a może zabierzemy tym wszystkim co sa juz teraz na Emeryturach świadczenia i każemy jeszcze kilka lat dopracowywać --hm - to byłby dobry POmysł -jak równość Konstytucyjna to równość ! Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy że, do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali 25 lat pracy ogółem tylko dlatego że , są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach.) Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej). Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!! Tacy Ignoranci jak Ty zPO na kolanie tworzyli te przepisy. Ale powiem w skrócie dużo więcej: Pamiętasz jak były już premier Tusk (były „zielarz” ze spółdzielni Świetlik) ogłosił publicznie : , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzyliście w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy!

  Odpowiedz
 • Proste(2015-12-10 17:21) Zgłoś naruszenie 40

  Nie widzę Powodów dla duzych kosztów ! wystarczy staremu alkoholikowi i byłemu Ćpunkowi Premierowi odebrać świadczenia i juz budżet zaoszczędzi.

  Odpowiedz
 • jk(2015-12-10 20:06) Zgłoś naruszenie 40

  Dyskusja w Polsce na temat systemu emerytalnego jest absurdalna zeby nie powiedziec glupia, Wracanie do starych progòw emerytalnch tak samo jak podniesienie do 67 lat jest robione na wariata bo brakuje kasy. Otòz po pierwsze nalezy zlikwidowac wszystkie przywileje tak pracownicze jak i emerytalne w budzetòwce a takze calkowita likwidacje 2 filaru. Nastepnie nalezy dokonac obliczen statystycznych odnosnie realnej smiertelnosci tak mezczyzn jak i kobiet. Na tej podstawie nalezy ustalic progi emerytalne umozliwiajace przejscie na emeryture ale nie obowiazek. Ostatnio podano do wiadomosci , ze srednia smiertelnosci mezczyzn to 72 lata a kobiet 78. Nalezy takze ustalic minimalna emeryture tak aby mozna za nia zyc na podstawowym poziomie a takze maksymalna wysokosc bedaca trzykrotna minimalnej. Tak jest w USA, bez wzgledu na odlozone skladki nie mozna przekroczyc maksymalnego poziomu, na tym polega solidarnosc w panstwie. Mysle , ze przejscie na emeryture tak dla kobiet jak i mezczyzn w wieku 62 lat jest rozsadnym progiem emerytalnym, Minimalny okres pracy na otrzymanie emerytury nalezy ustalic w relacji do minimalnej emerytury i sredniej smiertelnosci tak aby bylo pokrycie. Reforma musi byc strukturalna a nie jakies propagandowe decyzje.

  Odpowiedz
 • DZIADEK 62 LATA -47 LAT PRACY -16 LAT W SZKODLIWY(2015-12-10 20:52) Zgłoś naruszenie 10

  ZLIKWIDOWAC WSPOLKACH SKARBU PANSTWA WSZYSTKIE SAMOCHODY SLUSBOWE.BO UZYWANE SO DOPRYWATNYCH CELOW JAK ZONA DO PRACY DZIECI DO PSZEDSZKOLI.CHCESZ JEZDZIC TO TANKUJ I PLAC ZA SWOJE I ROZLICZENIE Z KILOMETROW RAZ NA MC IKONTROLA.INACZEJ TO POLSKA DZIADY.NIKT NIE ODPOWIADA PIENIODZE NASZE PLYNO NA LEWO NA PRAWO.ZLIKWIDOWAC PREZESOM KARTY SLUZBOWE JAK CZYTAM NA 250 TYSIECY MIESIECZNIE NA POTRZEBY PRYWATNE.W ZADNYM PANSTWIE NIE MA TAK JAK W POLSCE.PRZEZ PO I PSL WZROSLA ADMINISTRACJA 100% JEST ICH 900TYSIECY NA ROK IDZIE60 MILIJARDOW A NA MIESIOC 5 MILIJARDOW.TAKA JEST POLSKA EWY KOPACZ I GAJOWEGO KOMOROWSKIEGO.AJAK WYGRAL PIS TO WSZYSCY NA NICH TVN POLSAT TVPI TVPII.PRZEZ 8 LAT MILIONY NA MINISTERSTWA A SENIOROM 7 ZL.WMAWJA SIE NARODOWI EMERYTURY BEDO MALE JAK BEDZIESZ KRUCEJ ROBIL.A TO NIE CHODZI O NAS TYLKO ONICH PO I PSL I SLYNNY BANKOMAT PETRU ZEBY NA NICH DALEJ ZAPIEPSZAC A ONI BEDO BRALI PO PARE TYSIECY.PETRU MY ZACZYNALISMY PRACE MAJO 15 LAT TERAZ MAMY 62 LATA I STAZE 47 LAT.EMERYTURY JUZ SIE NAM NALERZO.POZATYM SZKODLIWE 16 LAT NIE UZNANE PRZEZ SODY.PETRU ILE JESZCZE MAMY ROBIC CHYBA CHODZI CI ZEBY NARUD PADAL NA MORDE.WTEDY LEKARZE I GRABARZE BEDO ZARABIAC.WAM OTO CHODZI.MLODZI BEZPRACY A STAZY PROSTO NA CMENTARZ.TO NIE TA DROGA MY CZEKAMY NA EMERYTURY A NIE NA WASZE JALUMURZNE.PANIE PREZYDENCIE DUDA PANI PREMIER SZYDLO I WSZYSTKIE ZWIOZKI JAKIE SO W POLSCE MUSICIE NAM POMUC.

  Odpowiedz
 • OPIEKUN MATKI. PO WYLEWIE......(2015-12-11 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  dajccie swiadczenie pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych. platforma przez to przegrala wybobory....... wadomosc zaniesc dla jarka....on wie jak postopic.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane