statystyki

Deregulacja zawodu ochroniarza korzystna tylko pozornie

autor: Piotr Szymaniak10.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:01
Ochroniarz

W przypadku skazania ochroniarz tracił licencję, a gdy został uniewinniony lub sprawa została umorzona, licencja była odwieszana.źródło: ShutterStock

Branża ochroniarska narzeka na zbyt surowe regulacje dotyczące pozbawiania uprawnień pracowników. Co do zasady kwalifikowany pracownik ochrony nie może być osobą karaną za przestępstwo umyślne ani nie może się przeciwko niemu toczyć takie postępowanie. Wraz z wejściem w życie ustawy deregulacyjnej (ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów – Dz.U. z 2013 r. poz. 829) zaostrzono jednak procedury wobec osób posiadających uprawnienia, przeciwko którym wszczęto postępowanie karne. Według starych przepisów z chwilą wszczęcia dochodzenia wszystkie uprawnienia ochroniarskie osoby podejrzewanej o przestępstwo były zawieszane. W przypadku skazania ochroniarz tracił licencję, a gdy został uniewinniony lub sprawa została umorzona, licencja była odwieszana.

Obecnie na skutek wszczęcia postępowania ochroniarz jest obligatoryjnie skreślany z listy kwalifikowanych pracowników fizycznych (wpis do tej ewidencji zastąpił dawne licencje) oraz automatycznie traci uprawnienia do posługiwania się bronią – o ile ją ma.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Ochroniarz(2015-12-11 05:37) Zgłoś naruszenie 20

    Do tego trzeba dodać pozbawienie kogoś prawa wykonywania zawodu w sytuacji kiedy zmienił miejsce zamieszkania lub nazwisko (kobiety po ślubie) i nie zgloszenie tego do organów policji w ciągu 14 dni .Traci uprawnienia ochroniarza.Policja masowo skreśla uznając ,że zameldowanie jest tożsame z miejscem zamieszkania.Sam byłem przesladowany z tego powodu przez głupego policjanta.Musieli jednak uznać moje argumenty,że zameldowanie to nie to samo co zamieszkanie i umorzyli sprawę.Niemniej jest to słynny wyczyn słynnego Gowina,ktory tylko potrafi coś spartolić narażając ludzi na stresy i walkę z nieduczonymi policjantami.Przepisy te winny być usunięte natychmiastowo gdyż są niczym nie uzasadnione bo ochroniarz to nie agent specjalnej troski.Takich mamy ministrów Gowinów.

    Odpowiedz
  • Ochroniarz(2015-12-11 05:37) Zgłoś naruszenie 10

    Do tego trzeba dodać pozbawienie kogoś prawa wykonywania zawodu w sytuacji kiedy zmienił miejsce zamieszkania lub nazwisko (kopiety po ślubie) i nie zgloszenie tego do organów policji w ciągu 14 dni .Traci uprawnienia ochroniarza.Policja masowo skreśla uznając ,że zameldowanie jest tożsame z miejscem zamieszkania.Sam byłem przesladowany z tego powodu przez głupego policjanta.Musieli jednak uznać moje argumenty,że zameldowanie to nie to samo co zamieszkanie i umorzyli sprawę.Niemniej jest to słynny wyczyn słynnego Gowina,ktory tylko potrafi coś spartolić narażając ludzi na stresy i walkę z nieduczonymi policjantami.Przepisy te winny być usunięte natychmiastowo gdyż są niczym nie uzasadnione bo ochroniarz to nie agent specjalnej troski.Takich mamy ministrów Gowinów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane