statystyki

Przy zakazie konkurencji roszczenia przedawniają się zawsze po trzech latach

autor: Magdalena Zwolińska12.12.2015, 07:00
dokumenty

Przedawnienie jest instytucją prawa materialnego, a o jego długości decyduje ustawodawca.źródło: ShutterStock

Pani Katarzyna 18 maja 2006 r. zawarła umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży na rynku wschodnim. Podpisała też umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, która miała obowiązywać dwa lata. W zamian miało jej być wypłacone odszkodowanie w czterech równych ratach w wysokości 30 tys. zł każda. Do rozwiązania umowy o pracę doszło 30 czerwca 2011 r. Strony zawarły wówczas aneks do umowy o zakazie konkurencji zawierający dokładny harmonogram wypłaty odszkodowania. Płatności miały nastąpić: 14 lipca 2011 r., 14 stycznia 2012 r., 14 lipca 2012 r. i 14 stycznia 2013 r. O ile dwie pierwsze raty zostały wypłacone w terminie, o tyle do dziś nie nastąpiła jeszcze zapłata kolejnych. W związku z tym pani Katarzyna pyta, jaki jest termin przedawnienia roszczeń o niewypłacone odszkodowanie. Czy będzie to 3-letni termin wynikający z kodeksu pracy, czy raczej 10-letni z kodeksu cywilnego?

Wątpliwości co do terminu przedawnienia są związane z częstym traktowaniem umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jako umowy na pograniczu prawa pracy i prawa cywilnego. Z jednej strony umowa ta wynika ze stosunku pracy, bez którego nie mogłaby być zawarta. Zawierana jest pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, a o ewentualnym odszkodowaniu orzeka właściwy sąd pracy. Z drugiej jednak strony dotyczy obowiązków już po ustaniu stosunku pracy. Ponadto często stosuje się do niej odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego (ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny; t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.; dalej: k.c.) np. o karze umownej, wypowiedzeniu, odstąpieniu od umowy itd. Z tych względów powstaje wątpliwość, jaki termin przedawnienia należy stosować.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane