statystyki

Świadczenia z ZUS: Trudna sytuacja ubezpieczonego nie wzruszy urzędnika

autor: Anna Kwiatkowska10.12.2015, 07:32; Aktualizacja: 11.12.2015, 07:31
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Trzeba pamiętać, że ZUS stosuje prawo publiczne.źródło: ShutterStock

Zasady współżycia społecznego nie mogą być stosowane w postępowaniu przed organem rentowym i sądem. Przy ubieganiu się o świadczenia znaczenie mają tylko przesłanki ustawowe.

Ubezpieczeni, składając wnioski o różne świadczenia, często starają się przekonać ZUS o swojej trudnej sytuacji życiowej, która w potocznym rozumieniu powinna ich uprawniać do otrzymania pomocy z zakładu. Właśnie – pomocy, co z samej definicji jest założeniem błędnym. ZUS nie jest bowiem organem pomocy społecznej, a instytucją zabezpieczenia społecznego, która jest zobowiązana wypłacać świadczenia tylko w określonych ustawą przypadkach.

Tylko przepisy ustawy

Trzeba też pamiętać, że ZUS stosuje prawo publiczne. W postępowaniu o przyznanie uprawnień nie będzie miał zastosowania art. 5 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), czyli zasady współżycia społecznego. Nawet jeśli z punktu widzenia każdego człowieka sprawiedliwie byłoby przyznać danej osobie np. emeryturę, to gdy nie spełnia ona warunków określonych w ustawie, świadczenia nie otrzyma. Nie ma więc sensu powoływanie się w pismach do ZUS, a później do sądu, na okoliczności pozaprawne. Nie mogą one bowiem zostać wzięte pod uwagę.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane