statystyki

Świadczenia z ZUS: Trudna sytuacja ubezpieczonego nie wzruszy urzędnika

autor: Anna Kwiatkowska10.12.2015, 07:32; Aktualizacja: 11.12.2015, 07:31
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Trzeba pamiętać, że ZUS stosuje prawo publiczne.źródło: ShutterStock

Zasady współżycia społecznego nie mogą być stosowane w postępowaniu przed organem rentowym i sądem. Przy ubieganiu się o świadczenia znaczenie mają tylko przesłanki ustawowe.

Ubezpieczeni, składając wnioski o różne świadczenia, często starają się przekonać ZUS o swojej trudnej sytuacji życiowej, która w potocznym rozumieniu powinna ich uprawniać do otrzymania pomocy z zakładu. Właśnie – pomocy, co z samej definicji jest założeniem błędnym. ZUS nie jest bowiem organem pomocy społecznej, a instytucją zabezpieczenia społecznego, która jest zobowiązana wypłacać świadczenia tylko w określonych ustawą przypadkach.

Tylko przepisy ustawy

Trzeba też pamiętać, że ZUS stosuje prawo publiczne. W postępowaniu o przyznanie uprawnień nie będzie miał zastosowania art. 5 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), czyli zasady współżycia społecznego. Nawet jeśli z punktu widzenia każdego człowieka sprawiedliwie byłoby przyznać danej osobie np. emeryturę, to gdy nie spełnia ona warunków określonych w ustawie, świadczenia nie otrzyma. Nie ma więc sensu powoływanie się w pismach do ZUS, a później do sądu, na okoliczności pozaprawne. Nie mogą one bowiem zostać wzięte pod uwagę.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane