statystyki

Dorabiający rolnik płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne

autor: Renata Majek09.12.2015, 18:00
rolnictwo, pole, uprawa, żniwa, kombajn, rolnik

Od stycznia 1999 r. ubezpieczenie zdrowotne jest odrębnym ubezpieczeniem.źródło: Materiały Prasowe

Jestem ubezpieczony w KRUS. Dostałem umowę-zlecenie na wyższej uczelni jako lektor języka angielskiego. Gdy jednak zgłosiłem umowę do KRUS, zostałem poinformowany, że to uczelnia teraz będzie płaciła moje składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Uczelnia nie spieszyła się z umową i zanim ją dostałem, przepracowałem już półtora miesiąca.

Dwa razy w miesiącu miałem cztery godziny wykładów, w sumie przepracowałem więc 12 godzin. Gdy zapytałem, kiedy wreszcie dostanę umowę, zostałem poinformowany, że jestem za drogim pracownikiem, bo muszą płacić za mnie składki, więc rezygnują z zatrudnienia mnie. Moje CV zawierało informacje, że razem z żoną prowadzimy gospodarstwo ekologiczne, które jest na moją żonę. Uczelnia nie wymagała, żebym miał swoją działalność. Teraz czekam na wypowiedzenie na piśmie, aby ponownie zgłosić się do KRUS. Czy mogę coś zrobić w tej sprawie – pyta pan Stanisław.

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla pana Stanisława. Ale po kolei. Do końca 2014 r. każda osoba po podjęciu pracy na podstawie umowy-zlecenia, zatem także rolnik ubezpieczony w KRUS, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS jako zleceniobiorca. Powodowało to wykluczane rolników z ubezpieczenia obowiązkowego KRUS.

Natomiast zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2015 r. stanem prawnym rolnicy (ich małżonkowie i domownicy), mogą być ubezpieczeni podwójnie, jako zleceniobiorcy w ZUS oraz na dotychczasowych zasadach w KRUS. Chodzi o osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie, czyli rolników, którzy mają gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych (lub dział specjalny produkcji rolnej) oraz małżonka rolnika (także partner) i jego domownika. Za domownika uznaje się osobę powyżej 16. roku życia, pozostającą z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkującą na terenie jego gospodarstwa albo w bliskim sąsiedztwie, stale pracującą w tym gospodarstwie.

Zatem rolnik dorabiający na podstawie umowy-zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług lub powołania do rady nadzorczej nadal pozostaje w ubezpieczeniu rolniczym, pod warunkiem że przychód z tej umowy w rozliczeniu miesięcznym nie przekroczy kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę - w tym roku 875 zł.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane