statystyki

Jak w grudniu 2015 roku zamknąć sześciomiesięczny okres rozliczeniowy

autor: Łukasz Prasołek03.12.2015, 09:14; Aktualizacja: 03.12.2015, 10:05
Niezrekompensowana dniem wolnym praca w sobotę 5 grudnia prowadzi niewątpliwie do naruszenia zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Niezrekompensowana dniem wolnym praca w sobotę 5 grudnia prowadzi niewątpliwie do naruszenia zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.źródło: ShutterStock

Pracownik działu IT zatrudniony na stanowisku technika-elektronika pracuje w podstawowym czasie pracy w 6-miesięcznych okresach rozliczeniowych, pokrywających się z półroczami, zgodnie ze stałym rozkładem od poniedziałku do piątku. Pracodawca wprowadza w grafikach pewne modyfikacje, planując podwładnym dłuższe weekendy. Załóżmy, że w grudniu 2015 r. jako dzień wolny za święto 26 grudnia wyznaczył 31 grudnia, a w Wigilię udzielił pracownikom dnia wolnego za święto 15 sierpnia.

Wystąpił jednak problem, gdyż jednego z nich pracodawca wezwał do pracy w wolną sobotę 5 grudnia, a choroba pracownika w okresie od 21 do 27 grudnia pokrzyżowała plany pracodawcy co do uzgodnienia terminu odbioru dnia wolnego. Ponadto w sylwestra podwładny został wezwany do pracy na 4 godziny w związku z awarią nowej serwerowni. W jaki sposób naliczyć wynagrodzenie za nadgodziny, jeśli poza pensją zasadniczą w kwocie 5800 zł pracownik otrzymuje zmienne premie wynikowe, za grudzień 2015 r. w kwocie 3650 zł?

ODPOWIEDŹ


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane