statystyki

Jak zwalniać pracowników, aby nie przegrać przed sądem

autor: Sławomir Paruch, Robert Stępień05.12.2015, 07:00
pracownik, praca

Żaden przepis nie posługuje się pojęciem stanowiska pracyźródło: ShutterStock

Porównując i dobierając pracowników do zwolnienia, pracodawca powinien brać pod uwagę wszystkich zatrudnionych na stanowiskach danego rodzaju, których liczba ulega zmniejszeniu. To nie budzi wątpliwości.

1. Porównywanie pracowników na stanowiskach kierowniczych

Pracodawca podjął decyzję o likwidacji stanowiska dyrektora administracyjnego.

– Nie jest ono nam dłużej potrzebne – powiedział prezes zarządu, zwracając się do pani Marii Kucharskiej, specjalisty ds. HR. – Powstaje jednak pytanie, czy sama likwidacja stanowiska będzie stanowiła uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia.

– Moim zdaniem tak – odpowiedziała Kucharska. – Nie mamy drugiego stanowiska o takim samym lub nawet zbliżonym zakresie obowiązków – dodała.

– Ale przecież są jeszcze inni dyrektorzy – ds. sprzedaży, marketingu i zarządzania ryzykiem. Czy nie należałoby porównywać ich ze sobą? – dopytywał prezes.

– Nie sądzę – odparła Kucharska. – Przecież każdy z nich wykonuje zupełnie inną pracę. Zakresy ich obowiązków nie pokrywają się nawet w niewielkim procencie.

Pytanie: Czy pani Kucharska miała rację? Czy sama likwidacja stanowiska dyrektora administracyjnego stanowiła uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, czy też należało porównać go z innymi dyrektorami i dokonać doboru do zwolnienia?

W wyroku z 12 listopada 2014 r. (sygn. akt I PK 73/14) Sąd Najwyższy uznał jednak, że kiedy pracodawca likwiduje jedno ze stanowisk kierowniczych, wówczas swój wybór powinien odnieść także do innych osób zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach w kadrze kierowniczej, nie tylko w danym pionie. SN potwierdził w nim wprawdzie, że likwidacja wszystkich stanowisk danego rodzaju (w tym przypadku kierownika zmiany) nie wymaga zastosowania kryteriów doboru do zwolnienia, a pracodawca nie ma obowiązku oceny przydatności pracownika do pracy na innym stanowisku. Zwrócił jednak uwagę, że w tej sprawie pracownik zajmował jednocześnie stanowisko zastępcy dyrektora, co powoduje, że pracodawca powinien był dokonać doboru do zwolnienia także spomiędzy zatrudnionych na innych równorzędnych stanowiskach w kadrze kierowniczej.

W powołanym orzeczeniu trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, że likwidacja wszystkich stanowisk pracy danego rodzaju, jeżeli jest rzeczywista, sama w sobie stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę i nie wymaga stosowania kryteriów doboru do zwolnienia. Dobór do zwolnienia i stosowanie kryteriów są konieczne, gdy dochodzi do likwidacji jednego lub kilku spośród większej liczby stanowisk danego rodzaju. Jeśli zaś likwidowane są wszystkie stanowiska, pracodawca nie musi stosować kryteriów ani dokonywać oceny przydatności pracownika do pracy na innym stanowisku. Żaden przepis nie nakłada bowiem na niego takiego obowiązku. Pogląd ten jest utrwalony w doktrynie i orzecznictwie.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ciekawe tematy(2015-12-05 09:43) Zgłoś naruszenie 22

    A może lepiej napisać "jak organizować dzikie strajki, by wykiwać pracodawców przed sądami" , Albo "jak wykiwać pracodawcę w walce o podwyżki" też ciekawe.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane