statystyki

Skutki transferu przedsiębiorstwa z reguły nie rozciągają się na związek zawodowy

autor: Filip Sodulski03.12.2015, 09:14; Aktualizacja: 03.12.2015, 10:15
grupa pracowników

Brak automatyzmu w zakresie przejścia związków zawodowych do nowego pracodawcy ma zasadnicze znaczenie m.in. dla ochrony przejmowanych działaczy związkowychźródło: ShutterStock

Przejście zakładu pracy nie oznacza automatycznego przejęcia międzyzakładowych i zakładowych organizacji związkowych. Rzutuje to również na szczególną ochronę działaczy przed zwolnieniem.

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę może być skutkiem wielu zdarzeń – transakcji typu M&A (fuzja lub przejęcie), restrukturyzacji, outsourcingu czy nawet dziedziczenia. W praktyce jest to zagadnienie dość skomplikowane. Bywa że samo ustalenie, czy mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy; t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.; dalej: k.p.) może być problematyczne. W tym zakresie można jednak korzystać z bogatego orzecznictwa Sądu Najwyższego czy wypowiedzi doktryny prawa pracy. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o skutki, jakie przejście zakładu pracy wywiera na status zakładowych i międzyzakładowych organizacji związkowych działających w przejmowanym zakładzie pracy. Problematyka ta nie została do tej pory dostatecznie wyjaśniona ani przez SN, ani przez przedstawicieli nauki prawa.

Nie z mocy przepisów

Mimo to dość często można się spotkać z poglądem, że transfer zakładu pracy powoduje także przejście organizacji związkowych działających w przejmowanym zakładzie do nowego pracodawcy, z uwagi na to, że działalność dotychczasowego zakładu pracy podlega kontynuacji. Jednak czy jest to stanowisko słuszne? Wydaje się, że nie, bo w obowiązujących przepisach brak jest podstaw prawnych do przyjęcia, że transfer organizacji związkowej w razie przejścia zakładu pracy następuje automatycznie.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane