statystyki

Po utracie pracy chory nie otrzyma dużego zasiłku

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska03.12.2015, 09:11; Aktualizacja: 03.12.2015, 09:42
gorączka, pacjent, choroba, leczenie

Byli pracownicy, zwłaszcza ci, którzy obniżenie zasiłku odczuli szczególnie wyraźnie, często nie zgadzają się z obniżeniem i odwołują się do sądu.źródło: ShutterStock

Za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia jego świadczenie będzie ograniczone do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Nie ma znaczenia, jaką pensję pobierał wcześniej.

Warunkiem otrzymania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego jest posiadanie tytułu do ubezpieczeń, a przez to podleganie ubezpieczeniu. W pewnych sytuacjach przepisy umożliwiają otrzymywanie zasiłków mimo ustania tego tytułu, np. po upływie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Nie każdy ubezpieczony jest jednak świadomy, że wysokość zasiłku otrzymywanego w trakcie zatrudnienia i po jego ustaniu może się znacznie różnić, a zarabiający dotychczas zdecydowanie ponad średnią krajową mogą się poczuć niemile zaskoczeni stanem swojego konta.

Kiedy powstała niezdolność

Obowiązujące przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) przewidują, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym, którzy stali się niezdolni do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, ale nie tylko. Mają do niego prawo również te osoby, które rozchorowały się już po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż:

● w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego bądź

● w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej zgodnie z brzmieniem art. 7 ustawy zasiłkowej.

Spełnienie wskazanych warunków pozwala zainteresowanym na otrzymywanie świadczeń z ubezpieczenia chorobowego aż do końca okresu zasiłkowego. Maksymalna długość okresu zasiłkowego wynosi 182 dni, a w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – 270 dni.

W trakcie wypowiedzenia


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane