statystyki

Wyższa dopłata do pensji pracownika po korekcie wniosku

autor: Michalina Topolewska30.11.2015, 07:28; Aktualizacja: 30.11.2015, 09:53

Firma, która mimo że miała prawo do zwiększonego dofinansowania do pensji pracownika z schorzeniem szczególnym, nie ubiegała się o jego przyznanie, może starać się o zaległe pieniądze.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla jednej z firm. Od 1 sierpnia 2012 r. zatrudnia ona pracownika z umiarkowanym stopniem dysfunkcji zdrowotnej, na którego orzeczeniu dodatkowo znajduje się symbol 06-E, który oznacza, że choruje na epilepsję. Jest ona zaliczana do tzw. schorzeń szczególnych, których występowanie uprawnia pracodawcę do otrzymywania zwiększonego dofinansowania do wynagrodzenia. Zgodnie z art. 26a ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.), kwota dopłaty jest zwiększana o 600 zł przy epilepsji, chorobie psychicznej, upośledzeniu umysłowym, całościowym zaburzeniu rozwojowym oraz jeżeli osoba jest niewidoma.

Okazało się jednak, że pracownik firmy przeoczył występowanie schorzenia szczególnego i przesyłał do PFRON wniosek Wn-D i załącznik INF-D-P, w których tego nie uwzględniał. W związku z tym pracodawca otrzymywał dofinansowanie należne tylko za sam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Postanowił więc zapytać fundusz, czy może zrobić korektę składanych formularzy w taki sposób, aby mógł uzyskać zaległe, wyższe dofinansowanie za lata 2012–2014 i bieżące miesiące 2015 r.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane