statystyki

Wyższa dopłata do pensji pracownika po korekcie wniosku

autor: Michalina Topolewska30.11.2015, 07:28; Aktualizacja: 30.11.2015, 09:53

Firma, która mimo że miała prawo do zwiększonego dofinansowania do pensji pracownika z schorzeniem szczególnym, nie ubiegała się o jego przyznanie, może starać się o zaległe pieniądze.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla jednej z firm. Od 1 sierpnia 2012 r. zatrudnia ona pracownika z umiarkowanym stopniem dysfunkcji zdrowotnej, na którego orzeczeniu dodatkowo znajduje się symbol 06-E, który oznacza, że choruje na epilepsję. Jest ona zaliczana do tzw. schorzeń szczególnych, których występowanie uprawnia pracodawcę do otrzymywania zwiększonego dofinansowania do wynagrodzenia. Zgodnie z art. 26a ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127 poz. 721 ze zm.), kwota dopłaty jest zwiększana o 600 zł przy epilepsji, chorobie psychicznej, upośledzeniu umysłowym, całościowym zaburzeniu rozwojowym oraz jeżeli osoba jest niewidoma.

Okazało się jednak, że pracownik firmy przeoczył występowanie schorzenia szczególnego i przesyłał do PFRON wniosek Wn-D i załącznik INF-D-P, w których tego nie uwzględniał. W związku z tym pracodawca otrzymywał dofinansowanie należne tylko za sam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Postanowił więc zapytać fundusz, czy może zrobić korektę składanych formularzy w taki sposób, aby mógł uzyskać zaległe, wyższe dofinansowanie za lata 2012–2014 i bieżące miesiące 2015 r.


Pozostało jeszcze 27% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane