"Chcemy do końca roku przeprowadzić sprawy organizacyjne i od początku roku realizować zapowiedziany program. Np. program Rodzina 500+. (...) Z żadnych zobowiązań się nie wycofujemy. (...) Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie przyjęta mapa drogowa wprowadzenia programu 500+. Kolejnym krokiem będzie skierowanie jej do Sejmu, przyjęcie i w przyszłym roku program zacznie działać. We wtorek tę szczegółową mapę przedstawię" - powiedziała Szydło w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

"W rodzinie, której dochód nie przekracza 800 zł dodatek będzie przysługiwał już od pierwszego dziecka. Jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, ten próg wynosi 1200 zł. Natomiast w rodzinach o wyższych dochodach, od drugiego dziecka i na każde kolejne. Tu się nic nie zmienia" - dodała.

Pytana czy rząd nie zamierza wykluczyć z programu rodzin o wyższych dochodach Szydło odpowiedziała: "Rzeczywiście przychodziły do mnie osoby, które twierdziły, że mają wysokie dochody i niesprawiedliwe by było, gdyby taki dodatek otrzymywały. Dyskusja wokół tego tematu się toczy, ale chcę zastrzec, że nie jest to program socjalny, tylko prodemograficzny i prorodzinny".

"Został pomyślany tak, jak w wielu krajach europejskich. Zapisaliśmy w nim jednak zasadę dobrowolności. Ci, którzy uważają, że mają wystarczające dochody nie będą musieli z niego korzystać" - dodała.

Szydło wskazała, że w przypadku podatku od handlu rząd zaproponuje takie rozwiązania, które nie będą budzić wątpliwości KE.

"Może być to np. podatek progresywny. Oczywiście musimy dostosować się do europejskich doświadczeń, ale pamiętajmy, że nie wszystkie rozwiązania stosowane przez kraje członkowskie są zbieżne w 100 proc. z zaleceniami KE" - powiedziała.

Premier pytana o sytuację finansów państwa zaznaczyła, że będą trudności z realizacją budżetu na 2015 rok.

"Będzie problem ze stroną dochodową, bo poprzedni rząd przeszacował prawdopodobnie wpływy i nie zrobił absolutnie nic dla uszczelnienia systemu. I to jest realny problem, który my będziemy musieli rozwiązać" - powiedziała.

Pytana o wiek emerytalny i kwotę wolną od podatku Szydło zaznaczyła, że wszystkie te obietnice będą realizowane.

"Są pewne priorytety, które realizujemy jako pierwsze, a pozostałe zmiany są rozłożone w czasie zgodnie z naszym harmonogramem. W przyszłym roku realizujemy 500+. Jestem po rozmowie z prezydentem i wiem, że ma przygotowane już dwa projekty ustaw: wiek emerytalny i kwotę wolną od podatku. Kiedy trafią do Sejmu, będziemy nad nimi pracować i wprowadzimy w życie. Będą obowiązywały od 2016 r." - powiedziała.

"Pan prezydent proponuje zwiększenie kwoty wolnej do 8 tys. zł i to jest baza, z której wychodzimy. Jeżeli miałyby następować jakiekolwiek zmiany, to jedynie w trakcie prac" - dodała.