statystyki

Jak wyegzekwować od zleceniobiorcy zaświadczenie, że jest zatrudniony u innego płatnika

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek, Marta Nowakowicz-Jankowiak26.11.2015, 09:25; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:51
Nie ma przepisu, który nakazuje, aby zleceniobiorca wylegitymował się zaświadczeniem o zatrudnieniu w innym zakładzie pracy.

Nie ma przepisu, który nakazuje, aby zleceniobiorca wylegitymował się zaświadczeniem o zatrudnieniu w innym zakładzie pracy.źródło: ShutterStock

Zatrudniam osobę do sprzątania biura na umowę-zlecenie. Mam jej oświadczenie, że pracuje w innym zakładzie pracy na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Opłacam więc za nią tylko składkę zdrowotną. Czy nie powinienem mieć jednak zaświadczenia o zatrudnieniu z jej zakładu pracy?

● Zatrudniam osobę do sprzątania biura na umowę-zlecenie. Mam jej oświadczenie, że pracuje w innym zakładzie pracy na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Opłacam więc za nią tylko składkę zdrowotną. Czy nie powinienem mieć jednak zaświadczenia o zatrudnieniu z jej zakładu pracy?

Marta Nowakowicz-Jankowiak

ekspert ds. wynagrodzeń

Nie ma przepisu, który nakazuje, aby zleceniobiorca wylegitymował się zaświadczeniem o zatrudnieniu w innym zakładzie pracy. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) zapisano jedynie, że ubezpieczony ma obowiązek przedstawić stan faktyczny mający wpływ na prawo lub wysokość świadczeń oraz informować o wszelkich zmianach mających wpływ na świadczenie, jednak dotyczy to świadczeń, a nie rodzaju ubezpieczeń, jakim podlega. W takich przypadkach polega się więc wyłącznie na oświadczeniach zleceniobiorców. Jeśli nie są one prawdziwe, to zleceniodawca będzie miał jednak kłopoty, gdyż to na nim ciąży obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia składek do ZUS. Bardzo wielu zleceniodawców w oświadczeniach zawiera klauzulę, że zleceniobiorca ma obowiązek informować o zmianach. Jednak w przypadku nierzetelnych zleceniobiorców nie dość, że trzeba będzie sporządzić korekty, to może się zdarzyć, że płatnik będzie musiał sfinansować całość składek na ubezpieczenia społeczne, a części należnej od zleceniobiorcy może nigdy nie odzyskać.

W świetle nowelizacji przepisów ustawy systemowej może warto zastanowić się nad oskładkowaniem każdego zlecenia – z jednej strony płatnik, choć zapłaci część składek, może uniknąć korekt w przyszłości, a z drugiej strony – jeśli zleceniobiorcy będzie zależało na niepłaceniu wszystkich składek, to nie będzie się ociągał z dostarczeniem zleceniodawcy zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach w innym zakładzie pracy.

Podstawa prawna

Art. 80 ustawy z 17 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane