statystyki

Jak wyegzekwować od zleceniobiorcy zaświadczenie, że jest zatrudniony u innego płatnika

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek, Marta Nowakowicz-Jankowiak26.11.2015, 09:25; Aktualizacja: 26.11.2015, 09:51
Nie ma przepisu, który nakazuje, aby zleceniobiorca wylegitymował się zaświadczeniem o zatrudnieniu w innym zakładzie pracy.

Nie ma przepisu, który nakazuje, aby zleceniobiorca wylegitymował się zaświadczeniem o zatrudnieniu w innym zakładzie pracy.źródło: ShutterStock

Zatrudniam osobę do sprzątania biura na umowę-zlecenie. Mam jej oświadczenie, że pracuje w innym zakładzie pracy na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Opłacam więc za nią tylko składkę zdrowotną. Czy nie powinienem mieć jednak zaświadczenia o zatrudnieniu z jej zakładu pracy?

● Zatrudniam osobę do sprzątania biura na umowę-zlecenie. Mam jej oświadczenie, że pracuje w innym zakładzie pracy na umowę o pracę z minimalnym wynagrodzeniem. Opłacam więc za nią tylko składkę zdrowotną. Czy nie powinienem mieć jednak zaświadczenia o zatrudnieniu z jej zakładu pracy?

Marta Nowakowicz-Jankowiak

ekspert ds. wynagrodzeń

Nie ma przepisu, który nakazuje, aby zleceniobiorca wylegitymował się zaświadczeniem o zatrudnieniu w innym zakładzie pracy. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) zapisano jedynie, że ubezpieczony ma obowiązek przedstawić stan faktyczny mający wpływ na prawo lub wysokość świadczeń oraz informować o wszelkich zmianach mających wpływ na świadczenie, jednak dotyczy to świadczeń, a nie rodzaju ubezpieczeń, jakim podlega. W takich przypadkach polega się więc wyłącznie na oświadczeniach zleceniobiorców. Jeśli nie są one prawdziwe, to zleceniodawca będzie miał jednak kłopoty, gdyż to na nim ciąży obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia składek do ZUS. Bardzo wielu zleceniodawców w oświadczeniach zawiera klauzulę, że zleceniobiorca ma obowiązek informować o zmianach. Jednak w przypadku nierzetelnych zleceniobiorców nie dość, że trzeba będzie sporządzić korekty, to może się zdarzyć, że płatnik będzie musiał sfinansować całość składek na ubezpieczenia społeczne, a części należnej od zleceniobiorcy może nigdy nie odzyskać.

W świetle nowelizacji przepisów ustawy systemowej może warto zastanowić się nad oskładkowaniem każdego zlecenia – z jednej strony płatnik, choć zapłaci część składek, może uniknąć korekt w przyszłości, a z drugiej strony – jeśli zleceniobiorcy będzie zależało na niepłaceniu wszystkich składek, to nie będzie się ociągał z dostarczeniem zleceniodawcy zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach w innym zakładzie pracy.

Podstawa prawna

Art. 80 ustawy z 17 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane