Pracodawcy mogą kontrolować e-maile pracowników

autor: Łukasz Guza20.10.2008, 03:00

Coraz więcej pracodawców korzysta z czytników biometrycznych i wykrywaczy kłamstw. Przełożeni nie zawsze mogą pozyskiwać w ten sposób dane o pracowniku i narażają się na skargi do sądów. Firmy mają prawo do kontrolowania trzeźwości podwładnych i ich przeszukania, jeśli wcześniej ich o tym poinformują.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • olga(2008-10-22 18:13) Zgłoś naruszenie 10

    pracodawca musi wiedzieć ze pracownik to też człowiek należy go traktowć po ludzku popieram faworyci siedzą godzinami i piszą meile i na gadu gadu

    Odpowiedz
  • shr(2008-10-20 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Próby kontroli elektronicznych mediów używanych przez pracownika spowodują szybszy zakup netbooka przez takiego pracownika wraz ze stosownym dostępem do netu. Ewentualnie wzrost sprzedaży telefonów z obsługą e-mail. Każda metoda kontroli powoduje reakcję na tę kontrolę.

    Odpowiedz
  • bb(2008-10-20 19:40) Zgłoś naruszenie 00

    Żaden uczciwy pracownik nie będzie tu się sprzeciwiał, bo mu nic nie grozi.

    Odpowiedz
  • pracobiorca(2008-10-20 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ten przedsiębiorca-pracodawca też podda się takiej inwigilacji? Przecież wszelkie kontrole uprawnionych instytucji uważa za naruszanie Jego wolności gospodarczej, osobistej i ogólnie uwłacza jego godności. Czy koszty np. telefonów, używania samochodu, reprezentacji napewno wykazują uczciwie? Punkt widzenia zależy od punkty siedzenia, nieprawdaż?

    Odpowiedz
  • -----------------------------------------------(2008-10-20 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    !

    Odpowiedz
  • fretka(2008-10-20 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    No , nie zyjemy juz w państwie prywatnego terrrou pracowniczego. A może lepiej niech dokanaja juz definitywnie IV rozbioru Polski. Bo w takim stanie prawnym w tak durnym kraju nie miożna życ !

    Odpowiedz
  • Jeśli pracownikowi źle to fora ze dwora!(2008-10-20 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    Rolą pracownika jest oszukiwać , wykorzystywać w czasie pracy sprzęt pracodawcy do celów prywatnych, obrażać się na wszystkich, że mu się tego zabrania, i jeszcze tak jak Fretka politykowania a jak SHR telefonów i notebooków innym pracodawcom akwizytorowania. Coś sę wszystkim popieprzyło. Rozumiem, że nie wolno nadmiernie inwigilować ale pracodawca ma prawo doboru pracowników a gdy już zatrudni to musi mieć prawo kontroli pracownika. Znam przypadek gdzie pracownicy wraz z kierowcami dostawcami tak wyrolowali pracodawcę, że ten wziął i zwinął się bo stracił płynność finansową. Jak się później okazało zatrudnił wyśmienite doliniarskie towarzystwo. Zatem policja może sprawdzać i wybierać a zwykły pracodawca ma się narażać. Jeśli prawo nie zostanie w tym temacie zmienione to i tak będzie łamane, nikt przy zdrowych zmysłach nie powierzy odpowiedzialnośći człowiekowi na piękny garnitur i uśmiechniętą gębę. Nikt nie pozwoli sobie na to aby czas pracy był wykorzystywany na prywatę.

    Odpowiedz
  • Hurra!(2008-10-20 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    - Można to ująć tak, pracownik rozsylła z biurowego komputera spam, pracodawca może policzyć ile wysłał ale już niekoniecznie co tam wypisywał. Gdy przyjadą pod biuro smutni panowie to za pysk biorą pracodawcę bo to z jego sprzętu wysyłano. Sprzęt rekwirują na bliżej nieokreślony czas, pracodawca dostaje po tyłku od sądu a pracownik pracuje i oszukuje nadal bo nie można kontrolować jego prywatnej poczty. Mam w dupie takie prawo, będę kontrolował to co będę chciał.

    Odpowiedz
  • Homosovieticus(2008-10-21 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Dokładnie, jak mówi bb. Ja nie obawiam się żadnej kontroli, przeciwnie, niech ją wprowadzą jak najszybciej, byle sprawiedliwie, a nie tak że jednym będzie uchodziło, tak jak teraz palenie papierosów, a innym nie. Wkurza mnie jak faworyzowani ulubieńcy pracodawcy siedzą godzinami na gadu gadu, nie możana im przeszkadzać, jeszcze dostają awanse i podwyżki, a ty człowieku cicho siedź i pracuj.

    Odpowiedz
  • balerad(2008-10-20 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    Polacy to naród, który nie lubi nakazów i zakazów i przy każdej próbie ich wprowadzenia staje tzw "okoniem". Taki naród buntowników. O wiele lepiej by było zarówno dla pracobiorców jak i pracodawców gdyby zamiast dyskutowac obrażać się, podkreśłać moje-nie moje pieniądze zaczęli słuchać i przestrzegać przepisów prawa a życie wtedy stanie się znacznie łatwiejsze, przejrzyste i przyjemniejsze. Pozdrawiam Państwa serdecznie i dziękuję za uwagę.

    Odpowiedz
  • .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(2008-10-20 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    pracodawca ma nie tylko prawo ale i obowiązek kontroli co robi pracownik ale tylko i wyłącznie w czasie pracy i na sprzęcie firmowym to co pracownik robi na swojej własności nic nikomu do tego !

    Odpowiedz
  • pracobiorca(2008-10-20 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Baba, toż przecież nie chodzi o Twoje-nie moje pieniądze, lecz o Twój stosunek do prawa: jako podmiotu i jako "egzekutora". I o pojmowanie zasad przyzwoitości.

    Odpowiedz
  • Kontrola? Jak najbardziej!(2008-10-20 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Co do zasad przyzwoitości: pracownik w czasie pracy nie powinien załatwiać żadnych spraw prywatnych. I tyle! Nigdy nie byłam pracodawcą, ale uważam, że skoro ktoś komuś płaci za pracę, to trzeba pracować, a nie się obijać. I nie mają tu zastosowania tłumaczenia typu: "Ale on mi mało płaci i wykorzystuje." Pracownik zgodził się na konkretne warunki pracy - na za małą pensję też. Skoro się zgodził, to niech pracuje.
    Ciekawe jest to, że każdy z oburzonych kontrolą pracowników, będąc na miejscu pracodawcy, zrobiłby tak samo, bo nie chciałby płacić obibokom.
    Czy ktoś z nas - pracowników, mając firmę, trzymałby pijaka, który w pracy skacowany przysypia zamiast pracować? Albo paplę, która ciągle ględzi przez telefon lub pisze maile z koleżankami? Założę się, że nikt.
    Ja osobiście nie mam nic przeciwko sprawdzaniu tego, co robię w pracy. Bo mam czyste sumienie - pracuję. :)

    Odpowiedz
  • abcd(2008-10-20 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    jezeli pracodawca ma prawo nie kontrolowac, to proponuje, na portierniach ustawic ckm, strazy miejskiej dac ostra amunicje, policji haubice, i wozy opancezone , a ty szaraczku ogon podkulic, i po pracy do domu, nawet nie probuj wyskoku na piwo, dochodziimy do panstwapolicyjnego, a podobno tak bylo za czasow KOMUNY!!, ha smiechu warte, zapomnialem, obowiazkowe kamery w kiblach, moze lakis fajny tyle sie zobaczy!!!

    Odpowiedz
  • Do abcd(2008-10-20 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    Do abcd:
    Chyba nie wiesz, o czym mowa, a krzyczysz. Pracodawca ma prawo kontrolować swoich pracowników w pracy, a nie, jak wrzeszczysz, po pracy. Po pracy rób, co Ci się podoba!
    Chyba faktycznie jesteś jednym z tych, co to do pracy przychodzą, żeby odpocząć i miło spędzić czas na pogaduchach. Albo masz jakąś fobię, bo przedstawiłeś wizję rodem z filmów s-f.

    Odpowiedz
  • BAba(2008-10-20 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    ...do abcd: "uderz w stół, a nożyce się odezwą"... Ty masz człecze nieczyste sumienie wobec swojego pracodawcy, to widać!

    A za komuny było: "czy się stoi, czy się leży" wszystkim tyle samo, niezależnie od tego co który potrafił jako fachowiec. Mógł być partaczem i nierobem, wystarczyło że miał "wlaściwy kręgosłup ideowy"...

    Te czasy minęły. Za dobrze wykonaną robotę, na którą umówiliśmy się płacę umówioną cenę.

    A szanujący się pracownik wie, jakich granic mu przekroczyć nie wolno! A każdy pracodawca wie, że pracownik "to też człowiek". Ponoć "nie ma ludzi niezastapionych", ale dobry, zaufany pracownik jest "na wagę złota"!

    Odpowiedz
  • BAba(2008-10-20 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż, drogi pracobiorco! Weź tylko pod uwagę, że jak Twój parcodawca "dostanie po głowie" przez Ciebie, to nic Cię nie uchroni przed konsekwencjami wynikającymi z artykułu 52 kodeksu pracy. Więc może jednak nie nadużywaj przekraczania podstawowych zasad przyzwoitości? A to co on robi ze swoimi (niestety nie Twoimi!) pieniędzmi, to już nie Twoja sprawa. Ponosi za to odpowiedzialność całym swoim majątkiem!

    Odpowiedz