statystyki

TK orzeknie o dodatkach na urlopie wychowawczym

autor: Michalina Topolewska23.11.2015, 07:41; Aktualizacja: 23.11.2015, 09:17
Ojciec z dzieckiem

TK o dodatkach na urlopie wychowawczymźródło: ShutterStock

Przyznawanie tylko jednego świadczenia niezależnie od tego, ile dzieci urodziło się w trakcie jednego porodu, narusza konstytucyjne zasady równości i szczególnej pomocy państwa dla rodzin wielodzietnych.

Takie zarzuty znalazły się w skierowanej do Trybunału Konstytucyjnego skardze (sygn. akt SK 36/15). Złożyła ją matka, która po urodzeniu trojaczków starała się o przyznanie dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dziećmi w trakcie urlopu wychowawczego, przewidzianego w art. 10 ust. 2 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Został on przyznany jednak tylko na jedno dziecko. Zdaniem skarżącej stanowi to naruszenie przepisów konstytucji, w tym m.in. równego traktowania rodzin. Do postępowania w tej sprawie przyłączył się Marek Michalak, rzecznik praw dziecka. Dodatkowo wskazuje on, że wspomniany art. 10 ust. 2 jest sprzeczny z art. 26 Konwencji o prawach dziecka, który gwarantuje każdemu z nich jednakowy dostęp do korzystania z systemu zabezpieczenia społecznego.

Matka przed złożeniem wniosku do TK przeszła całą drogę odwoławczą, zakończoną odrzuceniem jej skargi kasacyjnej przez NSA. Wyrok w tej sprawie został wydany 14 marca 2014 r. (I OSK 283/13), a więc zanim 26 czerwca ubiegłego roku zapadła uchwała siedmiu sędziów NSA (I OPS 15/13), która dotyczyła właśnie tego problemu. W związku z rozbieżnym orzecznictwem wojewódzkich sądów przesądzili w niej, że w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka w trakcie porodu dodatek do zasiłku powinien przysługiwać na każdego z potomków. Ponieważ uchwała NSA jest dla sądów wiążąca, to od tamtego momentu orzekają na korzyść rodziców wieloraczków, zgodnie z przedstawioną w niej wykładnią art. 10 ust. 2. Tyle tylko że wymaga to od rodziców odwoływania się od decyzji ośrodków pomocy społecznej, ponieważ one stosują się do literalnego brzmienia przepisów.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane