statystyki

Nowe świadczenia rodzicielskie: 25 pytań i odpowiedzi

21.11.2015, 17:30; Aktualizacja: 21.11.2015, 21:46
W wyniku nowelizacji wprowadzono zasadę, że o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku

W wyniku nowelizacji wprowadzono zasadę, że o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym rokuźródło: ShutterStock

Nowelizacja ujednolica zasady i system urlopów, wprowadza m.in. możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, umożliwia proporcjonalne wydłużenie tego urlopu, gdy łączy się go z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, a także wydłuża okres urlopu ojcowskiego.

1 Czy złożenie wniosku jest konieczne

Termin mojego porodu przewidziany jest na drugą połowę stycznia. Czy według nowych przepisów powinnam złożyć wniosek o urlop macierzyński?

NIE

Nowe przepisy nie wprowadzają tu żadnych zmian, co oznacza, że matka ma prawo do urlopu macierzyńskiego po porodzie nawet wtedy, gdy nie złoży o niego wniosku. Wprawdzie w niektórych firmach w celach porządkowych wprowadza się takie wnioski, ale nawet jeśli kobieta nie wypełni dokumentu, urlop macierzyński dostanie. Pracodawca nie może o dmówić jego udzielenia w żadnej sytuacji. Wniosek powinna natomiast złożyć ta przyszła mama, która zamierza wykorzystać do 6 tygodni urlopu przed przewidywaną datą porodu, ale w praktyce są to sporadyczne przypadki. Pracownice najczęściej przebywają przed porodem na zwolnieniach lekarskich. Wnioski o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego składają także rodzice adopcyjni.

2 Czy stracę finansowo na zmianach

Nowelizacja włącza dodatkowy urlop macierzyński do rodzicielskiego. Skoro obecnie urlop dodatkowy jest płatny 100 proc., a rodzicielski 60 proc., to czy w wyniku takiego włączenia stracę na zasiłku macierzyńskim?

NIE

W nowelizacji przewidziano rezygnację z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączenie go do urlopu rodzicielskiego. W efekcie urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu o dotychczasowy urlop dodatkowy. Nie oznacza to jednak zmniejszenia zasiłku macierzyńskiego, gdyż jednocześnie ze zmianami w kodeksie pracy wprowadzono zmiany w ustawie zasiłkowej. Obecnie podczas urlopu dodatkowego przysługuje 100 proc. podstawy wymiaru, a na rodzicielskim – 60 proc. W wyniku zmian w art. 31 ustawy zasiłkowej w początkowym okresie urlopu rodzicielskiego zasiłek będzie na poziomie 100 proc., a dopiero później – 60 proc.

3 Czy przekroczenie terminu będzie bez konsekwencji

Podobno nowe przepisy zmieniają termin na składanie wniosku o tzw. długi urlop rodzicielski, przypadający obecnie 14 dni po porodzie. Czy jeżeli spóźnię się z takim wnioskiem, to będę mogła iść na urlop rodzicielski po zakończeniu macierzyńskiego?


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane