statystyki

Nowe świadczenia rodzicielskie: 25 pytań i odpowiedzi

21.11.2015, 17:30; Aktualizacja: 21.11.2015, 21:46
W wyniku nowelizacji wprowadzono zasadę, że o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym roku

W wyniku nowelizacji wprowadzono zasadę, że o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o jego udzielenie złożonym w danym rokuźródło: ShutterStock

Nowelizacja ujednolica zasady i system urlopów, wprowadza m.in. możliwość wykorzystania części urlopu rodzicielskiego niebezpośrednio po macierzyńskim, umożliwia proporcjonalne wydłużenie tego urlopu, gdy łączy się go z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, a także wydłuża okres urlopu ojcowskiego.

1 Czy złożenie wniosku jest konieczne

Termin mojego porodu przewidziany jest na drugą połowę stycznia. Czy według nowych przepisów powinnam złożyć wniosek o urlop macierzyński?

NIE

Nowe przepisy nie wprowadzają tu żadnych zmian, co oznacza, że matka ma prawo do urlopu macierzyńskiego po porodzie nawet wtedy, gdy nie złoży o niego wniosku. Wprawdzie w niektórych firmach w celach porządkowych wprowadza się takie wnioski, ale nawet jeśli kobieta nie wypełni dokumentu, urlop macierzyński dostanie. Pracodawca nie może o dmówić jego udzielenia w żadnej sytuacji. Wniosek powinna natomiast złożyć ta przyszła mama, która zamierza wykorzystać do 6 tygodni urlopu przed przewidywaną datą porodu, ale w praktyce są to sporadyczne przypadki. Pracownice najczęściej przebywają przed porodem na zwolnieniach lekarskich. Wnioski o udzielenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego składają także rodzice adopcyjni.

2 Czy stracę finansowo na zmianach

Nowelizacja włącza dodatkowy urlop macierzyński do rodzicielskiego. Skoro obecnie urlop dodatkowy jest płatny 100 proc., a rodzicielski 60 proc., to czy w wyniku takiego włączenia stracę na zasiłku macierzyńskim?

NIE

W nowelizacji przewidziano rezygnację z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i włączenie go do urlopu rodzicielskiego. W efekcie urlop rodzicielski ulegnie wydłużeniu o dotychczasowy urlop dodatkowy. Nie oznacza to jednak zmniejszenia zasiłku macierzyńskiego, gdyż jednocześnie ze zmianami w kodeksie pracy wprowadzono zmiany w ustawie zasiłkowej. Obecnie podczas urlopu dodatkowego przysługuje 100 proc. podstawy wymiaru, a na rodzicielskim – 60 proc. W wyniku zmian w art. 31 ustawy zasiłkowej w początkowym okresie urlopu rodzicielskiego zasiłek będzie na poziomie 100 proc., a dopiero później – 60 proc.

3 Czy przekroczenie terminu będzie bez konsekwencji

Podobno nowe przepisy zmieniają termin na składanie wniosku o tzw. długi urlop rodzicielski, przypadający obecnie 14 dni po porodzie. Czy jeżeli spóźnię się z takim wnioskiem, to będę mogła iść na urlop rodzicielski po zakończeniu macierzyńskiego?


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane