Prezes PSL Waldemar Pawlak potwierdził na konferencji prasowej, że jego partia wystawi własnego kandydata w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2010 r. Dodał, że "nie przypuszcza", aby to on wystartował, ale jednocześnie podkreślił, że tego "nie można wykluczyć".

Rada Naczelna, czyli kierownictwo poszczególnych regionów partii oraz władze centralne, podjęła także uchwały na temat sytuacji politycznej w kraju, zmian w systemie emerytalnym, sytuacji w rolnictwie i pozycji samorządu terytorialnego.

W sprawie pakietu ustaw zdrowotnych Rada Naczelna uznała, że "szpitale powinny pozostać własnością publiczną, w tym samorządową". Według kierownictwa partii, zmiany w tym zakresie powinny "zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne obywateli", a także "dostępność usług zdrowotnych", "właściwe wykorzystanie publicznych funduszy" i poprawę zarządzania placówkami służby zdrowia.

"Mówimy, że pakiet zdrowotny po wdrożeniu zmieniający formę prowadzenia szpitali nie może doprowadzić do tego, że szpitale staną się niepubliczne" - podkreślił przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Zdaniem kierownictwa Ludowców, zmiany powinny uwzględniać specyfikę szpitali klinicznych, akademickich, MON i MSWiA.

Rada Naczelna ws. zmian w systemie emerytalnym: niezbędne wprowadzenie przejściowych rozwiązań dla nauczycieli

Rada Naczelna w sprawie zmian w systemie emerytalnym zdecydowała, że "niezbędne jest wprowadzenie przejściowych rozwiązań prawnych" dla środowiska nauczycielskiego.

Kierownictwo PSL w uchwale w sprawie sytuacji politycznej w kraju zwróciło się do wszystkich partii "o przywrócenie w polskiej debacie publicznej standardów właściwych dla demokratycznego państwa". Zdaniem ludowców, w centrum uwagi powinno znaleźć się m.in. "dobro wspólne", "szacunek dla instytucji publicznych i "troska o przyszłość RP".

Jak skomentował Kalinowski, w sporze kompetencyjnym między premierem a prezydentem nawet rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego "nic nie zmieni", bo przepisy konstytucyjne są w tym zakresie "czytelne i jasne".

Władze Stronnictwa "z zadowoleniem" przyjęły decyzję Komisji Europejskiej, która przywróciła ochronę celną na importowane zboże spoza UE. "To dobra informacja dla polskiego rolnictwa" - zaznaczył Kalinowski.

Rada Naczelna debatowała także nad przygotowaniami do kongresu, który planowany jest na 8 listopada. Pawlak podkreślił, że nie wiadomo, kto będzie jego kontrkandydatem w wyborach na szefa partii. Dodał, że o funkcję przewodniczącego Rady Naczelnej będzie ponownie ubiegał się Kalinowski. 

W Sejmie trwają prace nad tzw. pakietem ustaw zdrowotnych

Wczoraj wpłynął do Senatu wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego zawierający projekt postanowienia o zarządzeniu referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia.

W Sejmie trwają prace nad tzw. pakietem ustaw zdrowotnych, zaproponowanym przez rząd. Chodzi o projekty o Zakładach Opieki Zdrowotnej (ZOZ), o uprawnieniach pracowników ZOZ-ów oraz projekt ustawy wprowadzającej reformy w służbie zdrowia.

Najważniejsze założenia projektów to: obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki, przekazanie całości ich kapitału samorządom, udzielenie pomocy publicznej oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.