"Pan prezydent chce polskiemu społeczeństwu zafundować horror. Horror, polegający na tym, żeby straszyć ludzi. Czy będziemy umierać w szpitalnych pokojach, czy będziemy umierać na szpitalnych korytarzach, czy będziemy po prostu umierać na ulicach. To jest skandaliczne działanie" - powiedział Szejnfeld w sobotniej rozmowie w radiu Tok FM.

Do Senatu wpłynął już prezydencki wniosek o referendum

Prezydencki wniosek do Senatu wpłynął wczoraj. Lech Kaczyński chce, by Polacy odpowiedzieli w referendum na pytanie, czy wyrażają zgodę "na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali".

"Dopóki nie ma ustawy w tej sprawie, to jak można proponować referendum" - pytał poseł Tadeusz Iwiński (Lewica). Jego zdaniem na tym etapie sprawy wniosek prezydenta jest "bezzasadny". W Sejmie trwają prace nad ustawą zdrowotną.

"Pan prezydent uważa, że na każdym etapie akurat tworzenia tak ważnych ustaw, które dedykowane są zmianie systemu ochrony zdrowia w Polsce, ma prawo zabrać głos i ma prawo wyrazić swoją opinię" - mówił poseł Paweł Poncyljusz (PiS).

Prezydent ma prawo zarządzić referendum za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów

Zgodnie z konstytucją, prezydent ma prawo zarządzić ogólnokrajowe referendum za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Według Lecha Kaczyńskiego referendum dotyczące kierunku reformy ochrony zdrowia powinno się odbyć w dniach 10 - 11 stycznia 2009 roku.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział wczoraj, że Senat zajmie się wnioskiem na posiedzeniu w dniach 29 - 31 października.