Pierwsze domy Senior–WIGOR już działają

autor: Michalina Topolewska18.11.2015, 08:51; Aktualizacja: 18.11.2015, 10:16
Dotacja na zakładanie domów seniora

Dotacja na zakładanie domów senioraźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Część gmin nie pobiera od osób starszych opłat za pobyt w dziennych placówkach i zapewnia do nich transport. Zainteresowanie odbywającymi się w nich zajęciami wzrasta wśród mieszkańców z dnia na dzień.

Prawie 120 samorządów otrzymało w tym roku dotację w ramach konkursu na zakładanie dziennych domów Senior-WIGOR. Głównym celem realizowanego w latach 2015–2020 rządowego programu ma być finansowe wspieranie gmin i powiatów w rozwijaniu sieci placówek dla osób starszych. Ich obecna liczba, biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie, jest niewystarczająca. Jednostki, które zdecydowały się na wzięcie udziału w pierwszej edycji programu, mają czas do końca roku na uruchomienie domów Senior-WIGOR. Część już to zrobiła.

Trafiona oferta

Takie placówki przewidziane dla osób w wieku 60 +, które są nieaktywne zawodowo, działają m.in. w Radomiu, Przemyślu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Kętach (woj. małopolskie), Zbąszynku i Szczecinie. Ten ostatni na jej uruchomienie otrzymał 144,5 tys. zł dofinansowania z budżetu państwa, a prawie 120 tys. dołożył z własnych środków. Dom dziennego pobytu oferuje usługi od 29 października, w godzinach od 8 do 18:30 i jest przeznaczony dla 30 osób. W budynku znajdują się m.in. sala do ćwiczeń, pokój biblioteczny, do wypoczynku oraz wspólne pomieszczenie, gdzie seniorzy mogą przygotowywać i spożywać posiłki.

Z kolei od 2 listopada działa placówka Senior-WIGOR w Łapach, która otrzymała prawie 190 tys. budżetowego wsparcia. – Dom jest przeznaczony dla 30 osób, a najstarsza z nich, która przychodzi do nas aktywnie spędzać czas, ma 91 lat – informuje Katarzyna Żukowska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach. Dodaje, że wszystkie miejsca są zajęte, a zainteresowanie jest tak duże, że powstała nawet lista rezerwowa.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane