Pierwsze domy Senior–WIGOR już działają

autor: Michalina Topolewska18.11.2015, 08:51; Aktualizacja: 18.11.2015, 10:16
Dotacja na zakładanie domów seniora

Dotacja na zakładanie domów senioraźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Część gmin nie pobiera od osób starszych opłat za pobyt w dziennych placówkach i zapewnia do nich transport. Zainteresowanie odbywającymi się w nich zajęciami wzrasta wśród mieszkańców z dnia na dzień.

Prawie 120 samorządów otrzymało w tym roku dotację w ramach konkursu na zakładanie dziennych domów Senior-WIGOR. Głównym celem realizowanego w latach 2015–2020 rządowego programu ma być finansowe wspieranie gmin i powiatów w rozwijaniu sieci placówek dla osób starszych. Ich obecna liczba, biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie, jest niewystarczająca. Jednostki, które zdecydowały się na wzięcie udziału w pierwszej edycji programu, mają czas do końca roku na uruchomienie domów Senior-WIGOR. Część już to zrobiła.

Trafiona oferta

Takie placówki przewidziane dla osób w wieku 60 +, które są nieaktywne zawodowo, działają m.in. w Radomiu, Przemyślu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Kętach (woj. małopolskie), Zbąszynku i Szczecinie. Ten ostatni na jej uruchomienie otrzymał 144,5 tys. zł dofinansowania z budżetu państwa, a prawie 120 tys. dołożył z własnych środków. Dom dziennego pobytu oferuje usługi od 29 października, w godzinach od 8 do 18:30 i jest przeznaczony dla 30 osób. W budynku znajdują się m.in. sala do ćwiczeń, pokój biblioteczny, do wypoczynku oraz wspólne pomieszczenie, gdzie seniorzy mogą przygotowywać i spożywać posiłki.

Z kolei od 2 listopada działa placówka Senior-WIGOR w Łapach, która otrzymała prawie 190 tys. budżetowego wsparcia. – Dom jest przeznaczony dla 30 osób, a najstarsza z nich, która przychodzi do nas aktywnie spędzać czas, ma 91 lat – informuje Katarzyna Żukowska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach. Dodaje, że wszystkie miejsca są zajęte, a zainteresowanie jest tak duże, że powstała nawet lista rezerwowa.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane