statystyki

Szmulik: Ślubowanie decyduje o rozpoczęciu działalności publicznej

18.11.2015, 08:51; Aktualizacja: 18.11.2015, 10:36
Bogumił Szmulik

Prof. Bogumił Szmulik kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego i Współczesnych Systemów Politycznych na UKSWźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Marek Karolak

Ostatnio posłowie i senatorowie złożyli uroczyste ślubowanie. Natomiast 30 listopada ślubowanie będą składać przyszli urzędnicy mianowani. Czy można zajmować stanowisko w administracji bez ślubowania?

Nie. Jednym z tradycyjnych elementów, mających historyczny rodowód, objęcia stanowiska w służbie publicznej jest ślubowanie. Jest ono zawsze zewnętrzną oznaką służby publicznej, z którą wiąże się deklaracja jej realizacji w sposób wskazujący na najcenniejsze jej wartości. Dlatego ślubowanie ma patetyczną, uroczystą i doniosłą wymowę.

Zazwyczaj jest składane ustnie, natomiast do celów dowodowych osoba, która je złożyła, podpisuje treść uprzednio złożonego ślubowania. Sam tekst roty, w zależności od tego, kto go składa, ma różną treść, przy czym regułą jest, że ślubowanie składa się z części obligatoryjnej oraz znacznie krótszej, fakultatywnej polegającej na wypowiedzeniu tradycyjnej formuły odwołującej do Absolutu „Tak mi dopomóż Bóg”. Ślubowanie to nie tylko formalność, lecz czynność wywołująca określone skutki prawne, zarówno w sferze władztwa publicznego, prawno-pracowniczej, jak i finansowej. Dopiero bowiem po jego złożeniu dana osoba może zacząć wykonywać powierzoną mu funkcję czy sprawować określony urząd.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane