statystyki

500 zł na dziecko to za mało? Gminy nie zrezygnują z własnego wsparcia

autor: Zofia Jóźwiak18.11.2015, 12:08; Aktualizacja: 18.11.2015, 12:51
Gdzie nas ubywa, gdzie przybywa

Gdzie nas ubywa, gdzie przybywaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sytuacja demograficzna Polski jest bardzo zła. Nasz kraj się kurczy. Ludzie emigrują, a liczba rodzących się dzieci ledwie wyrównuje liczbę zgonów. Stąd pomysł PiS na wsparcie rodzin z dziećmi. Sytuacja wielu gmin jest także nie do pozazdroszczenia. Ludności ubywa w nich w bardzo szybkim tempie, uciekają przede wszystkim młodzi, rodzi się bardzo mało dzieci, zostają tylko starsi. A to oznacza poważne problemy, choćby zamykanie szkół i szukanie miejsc w domach opieki.

Trudno się dziwić, że taka sytuacja zmusza do szybkiego oddolnego działania i to niezależnie od rządowych pomysłów. Najważniejsze to zahamować odpływ mieszkańców i przyciągnąć do siebie młodych. Nysa już od stycznia chce płacić po 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Uchwałę w tej sprawie właśnie przyjęła rada miasta. Jak wyliczono, będzie to kosztowało ok. 4 mln zł rocznie. Radni uznali, że miasto da radę.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane