statystyki

Pomoc społeczna: Jedna strategia dla lokalnych problemów

autor: Michalina Topolewska17.11.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:38

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) proponuje, aby zamiast wielu odrębnych programów, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, gminy mogły tworzyć jeden dokument.

W tej sprawie skierowała pismo do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy rozważana jest zmiana przepisów, która umożliwiałaby im takie postępowanie. Obecnie, na podstawie różnych ustaw, samorząd jest zobowiązany do opracowania strategii m.in. rozwijania pieczy zastępczej, zapobiegania przemocy w rodzinie, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W opinii federacji istnienie w wymiarze lokalnym kilku programów dotyczących problemów społecznych nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Część strategii nakłada się bowiem na siebie merytorycznie oraz wymaga podwójnego zaangażowania finansowego, czasowego i pracowniczego.

– Na potrzebę uporządkowania przepisów w taki sposób, aby samorządy nie musiały tworzyć wielu odrębnych dokumentów programowych, wskazywała NIK we wnioskach z jednej z kontroli, już w 2013 r. – mówi Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący PFZPSiPS.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane