statystyki

Pomoc społeczna: Jedna strategia dla lokalnych problemów

autor: Michalina Topolewska17.11.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.11.2015, 09:38

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS) proponuje, aby zamiast wielu odrębnych programów, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom społecznym, gminy mogły tworzyć jeden dokument.

W tej sprawie skierowała pismo do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o udzielenie odpowiedzi, czy rozważana jest zmiana przepisów, która umożliwiałaby im takie postępowanie. Obecnie, na podstawie różnych ustaw, samorząd jest zobowiązany do opracowania strategii m.in. rozwijania pieczy zastępczej, zapobiegania przemocy w rodzinie, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W opinii federacji istnienie w wymiarze lokalnym kilku programów dotyczących problemów społecznych nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Część strategii nakłada się bowiem na siebie merytorycznie oraz wymaga podwójnego zaangażowania finansowego, czasowego i pracowniczego.

– Na potrzebę uporządkowania przepisów w taki sposób, aby samorządy nie musiały tworzyć wielu odrębnych dokumentów programowych, wskazywała NIK we wnioskach z jednej z kontroli, już w 2013 r. – mówi Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący PFZPSiPS.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane