statystyki

Utrudnione wsparcie dla weteranów

autor: Artur Radwan16.11.2015, 08:02; Aktualizacja: 16.11.2015, 08:28
Wprowadzenie dodatkowego zadania publicznego, tzn. działalności na rzecz weteranów przyczyni się do poprawy ich sytuacji.

Wprowadzenie dodatkowego zadania publicznego, tzn. działalności na rzecz weteranów przyczyni się do poprawy ich sytuacji.źródło: ShutterStock

Organizacje pozarządowe świadczące pomoc na rzecz weteranów nie mogą mieć statusu instytucji pożytku publicznego. Takie skargi docierają do rzecznika praw obywatelskich, który w tej sprawie wystąpił do ministra pracy i polityki społecznej. Z odpowiedzią na tę interwencję będzie się już musiał zmierzyć nowy szef tego resortu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w tym akcie. Co więcej, art. 4 ust. 1 ustawy precyzuje te zadania, pomijając działalność na rzecz weteranów. Z kolei art. 4 ust. 2 przewiduje, że Rada Ministrów może określić w rozporządzeniu zadania w zakresie innym niż wymienione w ust. 1 jako należące do sfery zadań publicznych, kierując się ich szczególną społeczną użytecznością.

W ocenie dr. Adama Bodnara ustawa o wolontariacie reguluje działalność podmiotów w pewnych obszarach, które ze względu na swoje znaczenie i rolę państwa w ich kształtowaniu zostały potraktowane w sposób uprzywilejowany. Zwraca on jednak uwagę, że zadania wymienione w art. 4 ust. 1 nie stanowią katalogu zamkniętego, tak więc Rada Ministrów może określać dodatkowe, co umożliwia szybką reakcję na zachodzące przemiany.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane