statystyki

Utrudnione wsparcie dla weteranów

autor: Artur Radwan16.11.2015, 08:02; Aktualizacja: 16.11.2015, 08:28
Wprowadzenie dodatkowego zadania publicznego, tzn. działalności na rzecz weteranów przyczyni się do poprawy ich sytuacji.

Wprowadzenie dodatkowego zadania publicznego, tzn. działalności na rzecz weteranów przyczyni się do poprawy ich sytuacji.źródło: ShutterStock

Organizacje pozarządowe świadczące pomoc na rzecz weteranów nie mogą mieć statusu instytucji pożytku publicznego. Takie skargi docierają do rzecznika praw obywatelskich, który w tej sprawie wystąpił do ministra pracy i polityki społecznej. Z odpowiedzią na tę interwencję będzie się już musiał zmierzyć nowy szef tego resortu.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.) działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w tym akcie. Co więcej, art. 4 ust. 1 ustawy precyzuje te zadania, pomijając działalność na rzecz weteranów. Z kolei art. 4 ust. 2 przewiduje, że Rada Ministrów może określić w rozporządzeniu zadania w zakresie innym niż wymienione w ust. 1 jako należące do sfery zadań publicznych, kierując się ich szczególną społeczną użytecznością.

W ocenie dr. Adama Bodnara ustawa o wolontariacie reguluje działalność podmiotów w pewnych obszarach, które ze względu na swoje znaczenie i rolę państwa w ich kształtowaniu zostały potraktowane w sposób uprzywilejowany. Zwraca on jednak uwagę, że zadania wymienione w art. 4 ust. 1 nie stanowią katalogu zamkniętego, tak więc Rada Ministrów może określać dodatkowe, co umożliwia szybką reakcję na zachodzące przemiany.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane