Pytanie takie miałoby być zadane w trakcie referendum. Kancelaria Prezydenta poinformowała dziś, że prezydent chce, aby referendum odbyło się w dniach 10 - 11 stycznia 2009 r. Do Senatu wpłynął już wniosek prezydenta.

"Negatywnie odnoszę się do pomysłu referendum. Koszty dwudniowego referendum to kilkadziesiąt milionów złotych, które można przeznaczyć chociażby na służbę zdrowia" - powiedziała Łukacijewska. "Przez trzy lata prezydent nie podejmował spraw związanych ze służbą zdrowia, uważam, że w tej sprawie nie jest obiektywny" - zaznaczyła.

"Samo słowo "prywatyzacja" zostało tutaj niewłaściwie użyte, bo o żadnej prywatyzacji nie ma mowy" - powiedziała. "Zawarliśmy różne zabezpieczenia" - dodała. Przypomniała, że majątek ZOZ będzie stanowił własność samorządów, wydzierżawioną jedynie spółkom.

"Jeżeli spółka miałaby zostać rozwiązana, to musiałby decydować o tym samorząd i sejmik województwa lub referendum" - powiedziała.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz powiedział, że Senat zajmie się wnioskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie zarządzenia referendum na posiedzeniu w dniach 29 - 31 października.

Obligatoryjne przekształcenie ZOZ w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe

Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, nad którym pracuje Sejm, zakłada ich obligatoryjne przekształcenie w spółki kapitałowe działające w oparciu o prawo handlowe. Zgodnie z projektem, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego, którym będą mogły dysponować. To one będą podejmować decyzje o ewentualnej sprzedaży udziałów. Taki zapis daje samorządom możliwość całkowitego wyzbycia się kapitału ZOZ-ów, ale także zachowania całości lub większości udziałów.

Sejmowa komisja zdrowia poparła w nocy z czwartku na piątek poprawkę zakładającą, że spółki zarządzające ZOZ otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Taką zmianę do projektu ustawy wprowadzającej reformę służby zdrowia zgłosił klub Lewicy. W ocenie posłów, to rozwiązanie uniemożliwi likwidację spółek prowadzących ZOZ-y, w celu sprzedaży ich nieruchomości. Według pierwotnych zapisów, spółki kapitałowe prowadzące ZOZ-y mogły otrzymywać je na własność. Inna z poprawek, którą przyjęła komisja, daje możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w przypadku zamiaru rozwiązania spółki.