statystyki

Kiedy ojciec może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego?

autor: Mariusz Stępień12.11.2015, 16:00
Ojciec z dzieckiem

Jeśli wnioskowany okres urlopu rodzicielskiego wykracza poza okres zatrudnienia (poza ostatni dzień terminowej umowy o pracę), to pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy do tego dnia.źródło: ShutterStock

Ojciec dziecka może przejąć opiekę nad dzieckiem i otrzymywać zasiłek. Dotyczy to zarówno wykonujących umowy o pracę, jak i innych ubezpieczonych w ZUS, np. przedsiębiorców.

Czy w razie śmierci matki ojcu przysługuje pomoc

Czy to prawda, że ojciec dziecka zatrudniony na umowę o pracę dostanie zasiłek macierzyński w razie śmierci jego matki, nawet gdy nie była ona nigdzie zatrudniona?

TAK

Przepisy, które obowiązują od 14 sierpnia 2015 r., zapewniają ojcu dziecka, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu (m.in. z umowy o pracę), prawo do zasiłku macierzyńskiego w takiej sytuacji. Zatem nawet jeśli matka dziecka nie była nigdzie zatrudniona (ubezpieczona), w razie jej śmierci dostanie on świadczenie. Warunkiem wypłaty jest przerwanie zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasiłek macierzyński w przedstawionej sytuacji przysługuje ojcu dziecka przez czas, który pozostał od dnia następnego po śmierci matki do końca okresu, w którym mogłaby ona z niego korzystać, gdyby podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli przykładowo nieubezpieczona matka dziecka zmarła dwa tygodnie po porodzie, to maksymalny okres, przez który ojciec dziecka (ubezpieczony np. z umowy o pracę) będzie mógł pobierać zasiłek, wynosi 50 tygodni. Będzie on uprawniony do tego świadczenia przez okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu (20 tygodni – 2 tygodnie = 18 tygodni), dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) i urlopu rodzicielskiego (26 tygodni).


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane