statystyki

Kiedy ojciec może skorzystać z zasiłku macierzyńskiego?

autor: Mariusz Stępień12.11.2015, 16:00
Ojciec z dzieckiem

Jeśli wnioskowany okres urlopu rodzicielskiego wykracza poza okres zatrudnienia (poza ostatni dzień terminowej umowy o pracę), to pracodawca nie jest zobowiązany do przedłużenia umowy do tego dnia.źródło: ShutterStock

Ojciec dziecka może przejąć opiekę nad dzieckiem i otrzymywać zasiłek. Dotyczy to zarówno wykonujących umowy o pracę, jak i innych ubezpieczonych w ZUS, np. przedsiębiorców.

Czy w razie śmierci matki ojcu przysługuje pomoc

Czy to prawda, że ojciec dziecka zatrudniony na umowę o pracę dostanie zasiłek macierzyński w razie śmierci jego matki, nawet gdy nie była ona nigdzie zatrudniona?

TAK

Przepisy, które obowiązują od 14 sierpnia 2015 r., zapewniają ojcu dziecka, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu (m.in. z umowy o pracę), prawo do zasiłku macierzyńskiego w takiej sytuacji. Zatem nawet jeśli matka dziecka nie była nigdzie zatrudniona (ubezpieczona), w razie jej śmierci dostanie on świadczenie. Warunkiem wypłaty jest przerwanie zatrudnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zasiłek macierzyński w przedstawionej sytuacji przysługuje ojcu dziecka przez czas, który pozostał od dnia następnego po śmierci matki do końca okresu, w którym mogłaby ona z niego korzystać, gdyby podlegała ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli przykładowo nieubezpieczona matka dziecka zmarła dwa tygodnie po porodzie, to maksymalny okres, przez który ojciec dziecka (ubezpieczony np. z umowy o pracę) będzie mógł pobierać zasiłek, wynosi 50 tygodni. Będzie on uprawniony do tego świadczenia przez okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu (20 tygodni – 2 tygodnie = 18 tygodni), dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6 tygodni) i urlopu rodzicielskiego (26 tygodni).


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane