ZUS może skontrolować ciężarną pracownicę

autor: Maria Kuźniar09.11.2015, 10:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 10:56
Dwie umowy o pracę to dwie podstawy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Dwie umowy o pracę to dwie podstawy do wypłaty zasiłku macierzyńskiego.źródło: ShutterStock

Pani Magdalena jest w ciąży. – Jestem zatrudniona u jednego pracodawcy w niepełnym wymiarze godzin od ponad dwóch lat. Miesiąc temu podjęłam drugą pracę, również na niepełny etat, powiadomiłam też nowego pracodawcę, że jestem w ciąży, a mimo to zdecydował się mnie zatrudnić. Koleżanka postraszyła mnie, że skoro podjęłam drugą pracę, wiedząc już o ciąży, to ZUS może zakwestionować prawo do zasiłku macierzyńskiego, a w związku z tym – będę miała duże kłopoty. Nie wiem, czy rzeczywiście kuszę los, skoro wszystko jest zgodne z prawem. Jak w takim razie zakład obliczy zasiłek – zastanawia się czytelniczka.

Wydaje się, że pani Magdalena nie ma się czym martwić. Oczywiście zdarza się, że prawo do zasiłku z drugiego tytułu jest kwestionowane, nie jest to jednak codzienna praktyka. Część kobiet podejmuje pracę, wiedząc już o ciąży, aby uzyskać możliwie jak najwyższy zasiłek. ZUS kontroluje to wtedy, gdy kobieta była zatrudniona np. przez miesiąc lub dwa i następnie korzystała ze zwolnienia lekarskiego. Podejrzane może się również wydać zbyt wysokie wynagrodzenie zapisane w umowie o pracę – zazwyczaj sprawdza się przeciętne zarobki na podobnym stanowisku, wykonywaną pracę lub zarobki w danej firmie. ZUS weryfikuje, czy praca była rzeczywiście wykonana, czy umowa była tylko na papierze, aby wyłudzić świadczenie. Badane są listy obecności (o ile obowiązują w danej firmie), mogą być brane pod uwagę zeznania innych pracowników (czy rzeczywiście kojarzą taką osobę) i wszystkie dowody potwierdzające faktycznye wykonywanie obowiązków – przygotowane dokumenty, e-maile.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane