ZUS od stycznia przeliczy emerytury i renty

autor: Bożena Wiktorowska17.10.2008, 03:00; Aktualizacja: 17.10.2008, 09:57

Od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie mogą udowodnić wysokości zarobków, będą mogły ponownie przeliczyć renty, emerytury i kapitał początkowy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

 • filozus(2008-10-17 08:04) Zgłoś naruszenie 00

  A kiedy Centrala ZUS rozliczy swoich bezmyślnych urzędników?
  TAK FUNKCJONUJE PAŃSTWO PRAWA
  Nadzorujący ZUS rząd wciąż nie reaguje na sabotowanie polityki prozatrudnieniowej państwa przez wrocławskich funkcjonariuszy tej instytucji państwowej: Antoniego Malakę, Zbigniewa Raka, Annę Kapucińską i Danutę Marciniszyn, którzy ponad 9 miesięcy represjonowali bezrobotnego na podstawie przepisu premiującego podjęcie przez niego pracy (upodlaliby mnie znacznie dłużej, gdyby nie moje zabiegi o przyspieszenie biurokratycznych procedur). O rozliczenie winnych bezprawia walczę głównie w internecie, gdyż w tej sprawie prokuratura i sąd dają PO-PiS (dotyczy to zarówno poprzedniego rządu premiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jak i obecnego gabinetu z Donaldem Tuskiem i Zbigniewem Ćwiąkalskim) zadziwiającego kunktatorstwa i zastanawiającego lekceważenia. Adam Kłykow

  Odpowiedz
 • tom(2008-10-17 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  A kiedy to ZUS zdecyduje sie na coroczne przeliczanie emerytur i rent od nowej kwoty bazowej podawanej raz w roku.
  Emerytury i renty obliczane co roku wg nowej kwoty bazowej automatycznie byłyby większe, ponieważ kwota bazowa z roku na rok jest większa.
  A ZUS ma coraz to inne pomysły i żongluje jak obywatel udowodni zarobki to mu obliczą od nowa. To żadna pomoc, tak się przyzwyczajli i tak robią ludzi w balona.
  A po co jest i był utworzony ZUS . Poto , że w tym urzędzie pracują ludzie i prowadzona jest księgowość , a odpowiednie dokumenty przekazywane przez zakłady pracy powinny znajdować się w ZUSACH , i obywatel który nie może udokumentować zarobków, poniewaZ ZAKŁAD ULEGŁ LIKWIDACJI I Z INNYCH NIEPRZEWIDZIANYCH w każdej chwili powinien mieć dostęp właśnie w ZUSIE i otrzymać niezbędne zaświadczenie o zarobkach i stanowisku na którym pracował.Dane te powinny być przechowywane w ZUSACH.
  A ZUS jest w roli kontrolera , dostarczysz wszystkie dokumenty . to albo ci przyznamy i obliczymy

  Odpowiedz
 • Andrzej Gruca 33-330 Grybów ul Bema 4(2008-10-17 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Co z rencistami i emerytami ktorym zakład nie wpisal zarobków z lat 60 do 70 tych do legitymaci ubezpieczeniowej ,a były minister Cimoszewicz kazał spalic kartoteki z zarobkami zamiast oddac do ZUS.? Traktuje sie Nas jak zło

  Odpowiedz
 • ula(2008-10-17 12:48) Zgłoś naruszenie 00

  przeciez cale zycie czlowiek pracuje z wiara i nadzieja , ze na koniec bedzie uczciwie potraktowany.a tu okazuje sie ,ze jest zwyklym intruzem ichce od zusu jakies pieniadze?! przecierz nie starczy dla calej plejady urzednikow!to smutne i upakarzajace.tak sie czuje.a nie powinno byc tak!sprawdza sie przyslowie-komu sluzysz wiernie to ci za to pierdnie-.smutna prawda.

  Odpowiedz
 • Szczepan Michlak(2008-11-01 11:38) Zgłoś naruszenie 00

  Przez całe życie uczciwie pracowałem, w 1996 roku/dopiero/ zniszczono moje dokumenty płacowe. Próbowałem już różności w celu odtworzenia mojego uposażenia, nic z tego nikt nie chce ze mną rozmawiać. Odpowiedzi na moje pisma są jakby z księżyca, jerstem zbywany byle czym. Szkoda , że nie zniszczyli swoich dokumentów płacowych!

  Odpowiedz
 • Irena(2008-12-12 08:53) Zgłoś naruszenie 00

  W latach 1985-1990 pracowałam legalnie za granicą, składki ZUS były odprowadzane ale przy wyliczaniu kapitału początkowego ZUS nie wziął pod uwagę moich zarobków z tego okresu bo były w rublach i bonach dolarowych. Okradziono mnie z 4-letnich zarobków, mimo że składki były odprowadzane ! Taka może być niesprawiedliwość i takie złodziejstwo! Dobrze że weszła ta ustawa.

  Odpowiedz
 • rex(2009-01-25 16:06) Zgłoś naruszenie 00

  guwno prawda panie prezesie

  Odpowiedz
 • Szczepan Michlak ,michlaks@wp.pl(2010-02-25 19:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ja walczę już 4 lata i nic z tego nie wynika, pisałem już prawie do wszystkich instytucji, które wydają się mi władne w mojej sprawie. Prowadziłem sprawę w sądzie, potraktowano mnie jak zło konieczne, zbywając na każdym kroku. Zeby było śmiesznie to moje dokumenty płacowe zniszczono w 1996 roku a w 1991 Minister finansów wydał zarządzenie, w którym nakazuje się przechowywanie dokumentacji płacowej przez okres 50 lat, ale kogo to obchodzi. W tym chorym kraju pilnuje się interesów tylko t.z.w. "elit". Uchowaj nas Boże od takich elit.

  Odpowiedz
 • Szczepan M.(2010-04-09 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  Nie piszecie kochani o "waloryzacji", to jest dopiero złodziejstwo, jak się okazuje zgodne z prawem. Pisałem w tej sprawie do różnych instancji państwowych również do rzecznika Praw obywatelskich. Jest on może i rzecznikiem ale raczej bezprawia obywatelskiego. Pieprzony nierób, który robi wszystko aby nie stracić swojego ciepłego koryta. Stwierdził, że trybunał uznał waloryzację procentową za zgodną z konstytucją. Jaki ma związek wysokość emerytury z inflacją? pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Szczepan Michlak michlaks@wp.pl(2011-01-22 13:35) Zgłoś naruszenie 00

  Dawno nie wpisywałem się na tym forum bo nie bardzo widzę sens tych wpisów.
  Nikt nie traktuje nas poważnie, zresztą oni nie mają czasu, są zbyt zajęci swoimi sprawami a obecnie swoimi przyszłymi emerytami a w szczególności dziedziczeniem. Dlaczego się nie mówi o emeryturach , które są obecnie wypłacane ? Najlepiej by było, gdy byśmy jak najszybciej"wyzdychali"! My też płaciliśmy składki, a że ktoś "przeżarł" nasze pieniądze to już nie nasza wina. Myślę, że nasze emerytury też powinny być dziedziczone, przecież pracowaliśmy dla tego kraju a przywódców niekompetentnych sobie nie wybieraliśmy. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Szczepan M.(2014-04-18 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  Co tu komentować, Już dawno przestałem wpisywać na tym forum bo to nic nie zmienia a złodziejstwo jest coraz większe. Waloryzacja pomimo, że trybunał uznał, że waloryzacja kwotowa jest zgodna z konstytucją nadal jest procentowa. Kto ma więcej dostaje więcej. To jest sprawiedliwość w wydaniu Tuska i jego kolesi. Najlepiej było by już umrzeć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane