Możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w przypadku zamiaru rozwiązania spółki prowadzącej zakład opieki zdrowotnej, zgoda na trzymiesięczne zawieszenie działalności szpitala oraz dostosowanie zapisów o pomocy publicznej do przepisów UE - to główne założenia poprawek do ustawy o ZOZ-ach, które dziś wieczorem przyjęła sejmowa komisja zdrowia.

Komisja kolejny dzień pracuje nad ustawami zdrowotnymi PO. Obecnie zajmuje się projektem o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Posłowie zamierzają obradować do godzin nocnych.

Projekt ustawy zakładającej obligatoryjne przekształcenie ZOZ-ów w spółki prawa handlowego wzbudza najwięcej kontrowersji. Zgodnie z nim, samorządy otrzymają 100 proc. kapitału zakładowego ZOZ-ów, którym będą mogły dysponować.

Komisja przyjęła poprawkę Lewicy mówiącą, że uchwały dotyczące rozwiązania spółki prowadzącej ZOZ, zbycia udziałów większościowych albo istotnej zmiany przedmiotu jej działalności, będą ważne po uzyskaniu zgody podmiotu tworzącego ZOZ (np. samorządu), popartej głosami trzech piątych członków organu uchwałodawczego (np. sejmiku województwa). Przyjęta zmiana daje także możliwość przeprowadzenia lokalnego referendum w tej sprawie.

Piecha: pomoc publiczna dla przekształcanych szpitali może wymagać notyfikacji KE

Jedna z autopoprawek PO przyjętych przez komisję, w ocenie posła Jarosława Katulskiego (PO, dostosowuje przepisy dotyczące przekształcenia ZOZ-ów do wymogów UE (chodzi o kwestię pomocy publicznej, którą mają otrzymać przekształcane ZOZ-y). Jak mówił Katulski, dotacje z budżetu państwa będą udzielane wszystkim ZOZ- om, które wykonują świadczenia medyczne w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) mówił, że dysponuje opiniami, z których wynika, iż pomoc publiczna dla przekształcanych szpitali może wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej. Dodał, że podobnie uważają sejmowi eksperci.

Inna z przyjętych autopoprawek przewiduje, że szpital-spółka będzie mógł na okres trzech miesięcy zaprzestać działalności.

Przekształcony ZOZ będzie zobowiązany do przestrzegania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Komisja poparła także poprawkę, zgodnie z którą przekształcony ZOZ będzie zobowiązany do przestrzegania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Sposób ich ustalania ma określać w rozporządzeniu minister zdrowia. Będzie on także dokonywał corocznej oceny realizacji tego obowiązku.

Zmianę zgłoszoną przez PiS, Lewicę i grupę posłów komisja przyjęła jednogłośnie. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podkreślał wielokrotnie, że zapis dotyczący minimalnych norm zatrudnienia jest konieczny. W ocenie związku, egzekwowanie jego przestrzegania ograniczy dyrektorom szpitali-spółek możliwość nieuzasadnionych zwolnień pielęgniarek.

Odrzucono poprawkę Lewicy zakładającą, że zakład opieki zdrowotnej nie może odmówić udzielenia świadczenia medycznego osobie, która potrzebuje natychmiastowej pomocy ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia.

Komisja nie zgodziła się także na przyjęcie innej poprawki Lewicy, która znosiła obligatoryjność przekształcenia ZOZ-ów w spółki.