statystyki

Wojewodowie chcą więcej czasu na sprawozdania o zasiłkach na dzieci

autor: Michalina Topolewska04.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:13
Ojciec z dzieckiem

Konsultacje projektów rozporządzeńźródło: ShutterStock

Rozszerzenie zakresu informacji o wypłacanych świadczeniach i osobach je pobierających wymaga wydłużenia terminu na przekazywanie danych do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Tak uważa część wojewodów, która przesłała swoje uwagi do projektów trzech rozporządzeń. Mają one wprowadzić od 2016 r. nowe wzory sprawozdań rzeczowo-finansowych dotyczących świadczeń rodzinnych, wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego i działań podejmowanych wobec dłużników oraz zasiłków dla opiekunów.

Zmiany w dotychczasowych formularzach są potrzebne ze względu na modyfikacje w przepisach, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku. Z kolei w przypadku zasiłków dla opiekunów cykliczne sprawozdania w ogóle nie były sporządzane. Jak wskazują wojewodowie, rozszerzenie zakresu zbieranych informacji powinno jednak spowodować, że urzędnicy będą mieć więcej czasu na składanie sprawozdań. Projekty przewidują bowiem, że tak jak do tej pory gminy będą miały na to czas do 15. dnia miesiąca przypadającego po zakończeniu danego kwartału. Z kolei wojewodowie będą musieli sporządzić i przekazać do MPiPS zbiorcze dane do piątego dnia drugiego miesiąca następującego po każdym kwartale. Wojewodowie śląski i kujawsko-pomorski proponują, aby termin ten mijał dziesiątego dnia. Podkreślają, że przemawiają też za tym dotychczasowe doświadczenia związane z koniecznością weryfikacji danych zawieranych w gminnych sprawozdaniach, bo zdarzają się w nich wymagające korekty błędy.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane