statystyki

Służba cywilna: Pospieszna procedura może być powodem powtórzenia naboru

autor: Artur Radwan03.11.2015, 09:08; Aktualizacja: 03.11.2015, 09:17
praca, stres, zmęczenie

Zarówno w samorządach, jak i w służbie cywilnej istnieje obowiązek upowszechnienia informacji o wolnych stanowiskach w siedzibie i biuletynie informacji publicznej urzędu (w przypadku administracji rządowej także w biuletynie informacji publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).źródło: ShutterStock

Dowiedziałem się, że w jednym z urzędów administracji rządowej ogłoszono w trybie błyskawicznym konkurs na stanowisko naczelnika. Na składanie dokumentów były zaledwie dwa dni. Ponadto ogłoszenie o tym wisiało tylko na tablicy ogłoszeń w urzędzie. Czy można się domagać unieważnienia takiego konkursu?

Tak. Zarówno w samorządach, jak i w służbie cywilnej istnieje obowiązek upowszechnienia informacji o wolnych stanowiskach w siedzibie i biuletynie informacji publicznej urzędu (w przypadku administracji rządowej także w biuletynie informacji publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Takie ogłoszenie musi zawierać nazwę i adres urzędu, określenie stanowiska pracy, jego wymagania i opis. Określone w ogłoszeniu wymagania dzieli się na konieczne i pożądane. Termin przewidziany do składania dokumentów nie może być krótszy niż dziesięć dni, a w przypadku ogłoszenia o naborze w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej – pięć dni. Termin ten liczony jest od dnia publikacji ogłoszenia w biuletynie.

Z przeprowadzenia naboru sporządzany jest też protokół, który zawiera m.in. określenie stanowiska pracy, liczbę kandydatów oraz imiona, nazwiska i adresy pięciu najlepszych z nich uszeregowanych według poziomu spełnienia wymagań określonych w ogłoszeniu. Protokół musi też zawierać liczbę nadesłanych ofert, w tym również tych, które nie spełniają wymogów formalnych. Powinien także obejmować informacje o zastosowanych metodach i technikach naboru oraz skład komisji. W protokole zawierane jest uzasadnienie dokonanego wyboru.


Pozostało jeszcze 12% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane