statystyki

Służba cywilna: Pospieszna procedura może być powodem powtórzenia naboru

autor: Artur Radwan03.11.2015, 09:08; Aktualizacja: 03.11.2015, 09:17
praca, stres, zmęczenie

Zarówno w samorządach, jak i w służbie cywilnej istnieje obowiązek upowszechnienia informacji o wolnych stanowiskach w siedzibie i biuletynie informacji publicznej urzędu (w przypadku administracji rządowej także w biuletynie informacji publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów).źródło: ShutterStock

Dowiedziałem się, że w jednym z urzędów administracji rządowej ogłoszono w trybie błyskawicznym konkurs na stanowisko naczelnika. Na składanie dokumentów były zaledwie dwa dni. Ponadto ogłoszenie o tym wisiało tylko na tablicy ogłoszeń w urzędzie. Czy można się domagać unieważnienia takiego konkursu?

Tak. Zarówno w samorządach, jak i w służbie cywilnej istnieje obowiązek upowszechnienia informacji o wolnych stanowiskach w siedzibie i biuletynie informacji publicznej urzędu (w przypadku administracji rządowej także w biuletynie informacji publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów). Takie ogłoszenie musi zawierać nazwę i adres urzędu, określenie stanowiska pracy, jego wymagania i opis. Określone w ogłoszeniu wymagania dzieli się na konieczne i pożądane. Termin przewidziany do składania dokumentów nie może być krótszy niż dziesięć dni, a w przypadku ogłoszenia o naborze w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej – pięć dni. Termin ten liczony jest od dnia publikacji ogłoszenia w biuletynie.

Z przeprowadzenia naboru sporządzany jest też protokół, który zawiera m.in. określenie stanowiska pracy, liczbę kandydatów oraz imiona, nazwiska i adresy pięciu najlepszych z nich uszeregowanych według poziomu spełnienia wymagań określonych w ogłoszeniu. Protokół musi też zawierać liczbę nadesłanych ofert, w tym również tych, które nie spełniają wymogów formalnych. Powinien także obejmować informacje o zastosowanych metodach i technikach naboru oraz skład komisji. W protokole zawierane jest uzasadnienie dokonanego wyboru.


Pozostało 12% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane