statystyki

Druga część komentarza do ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

autor: Izabela Zawacka29.10.2015, 09:06; Aktualizacja: 29.10.2015, 09:08
dokumenty

Przepisy komentowane w niniejszej części wejdą w życie 2 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

W drugiej części komentarza do ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1268) omawiamy kolejne zmiany związane z przepisami dotyczącymi uprawnień rodzicielskich. Dotyczą one m.in. tego, że pracownik będzie mógł skorzystać z urlopu wychowawczego do końca roku, w którym dziecko kończy szósty, a nie jak dotychczas, piąty rok życia.

Nowością będzie także możliwość jednoczesnego korzystania przez rodziców lub opiekunów dziecka z urlopu wychowawczego, bez limitu ograniczonego do obecnych 4 miesięcy. Komentowane przepisy zawierają również zmianę w zakresie opieki nad dzieckiem do lat 14 - będzie ona mogła być rozliczana nie tylko jako 2 dni wolne, lecz także alternatywnie w wymiarze godzinowym przez cały rok.

Następnie omawiamy przepisy przejściowe do ustawy z 24 lipca 2015 r., regulujące sytuację osób przebywających w dniu wejścia w życie zmian do kodeksu pracy na dodatkowych urlopach macierzyńskich, na dodatkowych urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, na urlopach wychowawczych lub korzystających z obniżonego wymiaru czasu pracy w okresie uprawniającym do korzystania z urlopu wychowawczego.

Wreszcie, jako ostatni, przedstawiamy komentarz do zmian w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.), które wprowadzi art. 10 ustawy nowelizującej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane