statystyki

RPO: Były opiekun powinien mieć pomoc finansową

autor: Michalina Topolewska27.10.2015, 08:01; Aktualizacja: 27.10.2015, 09:15

Osobom, które przez wiele lat zajmowały się niepełnosprawnym członkiem rodziny, trudno jest wrócić na rynek pracy. Dlatego, jeżeli zbliżają się do wieku emerytalnego, powinna im przysługiwać pomoc finansowa.

Jej przyznanie postuluje Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich (RPO). W wystąpieniu skierowanym do ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza przedstawia sytuację osób, które były uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, ale przestały je otrzymywać ze względu na śmierć krewnego. Rzecznik podkreśla, że tracą one wsparcie finansowe z powodów niezależnych od nich samych. Co więcej, w związku z tym, że opieka nad niepełnosprawnym członkiem rodziny może trwać nawet przez kilkadziesiąt lat, to po tak długim okresie braku aktywności zawodowej trudno jest im znaleźć pracę (czasem jest to wręcz niemożliwe).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane