statystyki

Pracodawca zawinił, a pracownik stracił zasiłek

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska22.10.2015, 10:14; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:08
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

ZUS broni się brakiem formularza ZUS Z-3, co z jego punktu widzenia jest logiczne.źródło: ShutterStock

Płatnik musi złożyć druk Z-3, aby zatrudniony mógł otrzymać chorobowe. Ani ZUS, ani ubezpieczony nie ma jednak możliwości, aby go do tego zmusić.

Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 21 pracowników, muszą wraz z zaświadczeniem o niezdolności do pracy pracownika przesłać organowi rentowemu także zaświadczenie na druku ZUS Z-3 zawierające m.in. informację o wysokości wynagrodzenia. Jest ono niezbędne do wypłaty ubezpieczonemu zasiłku. Jeśli jednak pracodawca nie dopełni tego obowiązku, a zdarza się to często, ZUS nie wypłaci ubezpieczonemu świadczenia chorobowego. ZUS tłumaczy, że w świetle obowiązujących przepisów nie może postąpić inaczej, a co najgorsze – nie ma narzędzi pozwalających na przymuszenie płatnika do złożenia tego dokumentu. Ubezpieczeni słusznie argumentują, że wina nie leży przecież po ich stronie, nie mogą więc ponosić negatywnych konsekwencji zaniedbań ich pracodawcy. Zauważają brak konsekwencji w działaniu ZUS, bo przecież gdyby pracodawca nie wypełnił podstawowego obowiązku płatnika tj. nie uiścił składek, ale za to złożył sam druk – zasiłek zostałby bez przeszkód wypłacony. Po stronie ubezpieczonych stają także sądy i niektórzy eksperci, zwracając uwagę, że ZUS tak naprawdę mógłby zrobić coś więcej, niż tylko czekać na druk i uzależniać decyzję od jego dostarczenia. Czy aby na pewno?


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane