statystyki

Dodatkowe świadczenia medyczne dla pracowników: Firma może liczyć na zwolnienie

autor: Urszula Wróblewska20.10.2015, 07:16; Aktualizacja: 21.10.2015, 12:02

Przedsiębiorca nie musi odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne od dodatkowych świadczeń medycznych dla pracowników, o ile wynikają one z wewnątrzzakładowego regulaminu wynagrodzenia. Tak wynika z decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

O interpretację przepisów wystąpiła firma, która w regulaminie wynagrodzenia ma zapis, iż jej podwładnym przysługuje uprawnienie do zakupu po niższych cenach niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów, usług medycznych, ubezpieczeniowych i sportowych. Jej pracownicy skorzystali więc z badań profilaktycznych – nieobjętych medycyną pracy – które w zasadniczej części były sfinansowane przez pracodawcę. Przy czym wartość świadczeń w części finansowanej przez pracodawcę stanowiła przychód podwładnych.

Przedsiębiorca chciał się upewnić, czy w takiej sytuacji może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106). Zgodnie bowiem z tym przepisem podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagrodzenia lub przepisów o wynagrodzeniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów oraz usług.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane