statystyki

KRUS poinformuje o prawie do wyboru miejsca ubezpieczenia

autor: Michalina Topolewska16.10.2015, 07:27; Aktualizacja: 16.10.2015, 10:20
Rolnik

Od początku tego miesiąca rolnicy, ich małżonkowie oraz domownicy mogą po uzyskaniu jednego ze świadczeń opiekuńczych wybrać, czy chcą być ubezpieczeni w KRUS czy przejść do systemu powszechnego (ZUS)źródło: ShutterStock

Przepisy nie określają wzoru wniosku, który musi złożyć rolnik otrzymujący świadczenie za opiekę, aby jego składki nie były dalej odprowadzane do ZUS.

Od początku tego miesiąca rolnicy, ich małżonkowie oraz domownicy mogą po uzyskaniu jednego ze świadczeń opiekuńczych wybrać, czy chcą być ubezpieczeni w KRUS czy przejść do systemu powszechnego (ZUS). W związku z tą zmianą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) przygotowało propozycję procedury współpracy między ośrodkami pomocy społecznej a jednostkami organizacyjnymi KRUS w takich sytuacjach.

Wynika z niej, że gmina po wydaniu decyzji o przyznaniu rolnikowi świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub dla opiekuna, powinna przesłać do kasy zapytanie o dotychczasowy tytuł jego ubezpieczenia wraz z informacją o uzyskaniu przez niego jednej ze wspomnianych form wsparcia. Jednocześnie może powiadomić opiekuna o możliwości wyboru miejsca odprowadzania składek, ale nie ma takiego obowiązku.

Z kolei KRUS po wpłynięciu pisma od gminy ma za zadanie rozstrzygnąć o wyłączeniu rolnika, jego małżonka lub domownika z ubezpieczenia na dotychczasowych zasadach z powodu zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego (lub pracy w nim). Następnie jego rolą jest poinformowanie tych osób, że w ciągu 30 dni od wydania decyzji przyznającej świadczenie mogą złożyć wniosek o objęciu ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 704 ze zm.), a jeśli się na to nie zdecydują, ich składki emerytalno-rentowe będą odprowadzane do ZUS. O dokonanym przez rolnika wyborze kasa powiadamia gminę. Gdy KRUS wyda decyzję o objęciu opiekuna ubezpieczeniem, powinien przekazać samorządowi jej kopię. Co kwartał będzie też przesyłał informację o wysokości składek.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane