Umowa-zlecenie z inną spółką córką może stanowić obejście prawa

15.10.2015, 08:36; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:44
Ochroniarz

Pracownica zatrudniona na pełen etat w firmie ochroniarskiej na stanowisku strażnika realizowała jednocześnie te same obowiązki na rzecz dwóch innych podmiotówźródło: ShutterStock

TEZA: Jeżeli dana osoba jest jednocześnie związana umową o pracę z jedną ze spółek kapitałowych wchodzących w skład grupy spółek i umową-zleceniem z inną spółką z tej grupy, a na podstawie tych umów wykonuje jednakowy rodzaj czynności, wynikający z umowy o pracę z formalnym tylko rozdzieleniem czasu pracy i czasu świadczenia usługi, to tak zawarta umowa-zlecenie stanowi o obejściu przepisów prawa pracy o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. Praca wykonywana na jej podstawie jest zaś pracą w ramach stosunku pracy ze spółką będąca pracodawcą.

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 8 lipca 2015 r, Sygn. akt II PK 282/14

STAN FAKTYCZNY

Pracownica zatrudniona na pełen etat w firmie ochroniarskiej na stanowisku strażnika realizowała jednocześnie te same obowiązki na rzecz dwóch innych podmiotów wchodzących w skład tej samej grupy kapitałowej co pracodawca. Na podstawie zawieranych z nimi umów-zleceń świadczyła usługi ochrony tych samych obiektów, w których wykonywała obowiązki strażnika jako pracownik spółki matki. Wykonywała zadania w ramach 24-godzinnych zmian roboczych, po których następowały dwa dni wolne, a czas pracy rozkładano pomiędzy stosunek pracy a umowy cywilnoprawne.

Przez cały czas poświęcony na ochronę obiektu pracownica korzystała z tego samego umundurowania i narzędzi pracy (latarka, radiotelefon) będących własnością pracodawcy. On planował jej pracę i wydawał jej polecenia dotyczące jej wykonywania, wypłacając wynagrodzenie za godziny w ramach wymiaru. Pracodawca nie wykazywał nadgodzin, gdyż praca ponad wymiar była rozliczana w ramach umów-zleceń zawartych ze spółkami córkami. W tym stanie sprawy pracownica wystąpiła o wynagrodzenie za nadgodziny, podnosząc, że umowy-zlecenia nie były w praktyce realizowane, a całość jej aktywności zawodowych powinna zostać rozliczona w ramach stosunku pracy.

Sąd rejonowy uznał powództwo za nieuzasadnione, podnosząc, że zgodnie z ewidencją czasu pracy podwładna nie wykonywała zadań w nadgodzinach. Swoje żądania oparła na założeniu, że praca świadczona w ramach umów-zleceń jest w istocie realizacją stosunku pracy, co nie znalazło odzwierciedlenia w materiale sprawy. Godziny przepracowane na rzecz podwykonawców pracodawcy nie stanowią pracy w nadgodzinach, gdyż pracownica nie wykazała, że zawarcie umów cywilnoprawnych było warunkiem koniecznym kontynuacji zatrudnienia w ramach stosunku pracy narzuconym przez pracodawcę. Skoro zaś świadomie zawierała umowy-zlecenia z podwykonawcami pracodawcy celem osiągania wyższych dochodów, jej roszczenia należy uznać za niezasadne.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • paparazzi(2015-10-15 11:05) Zgłoś naruszenie 30

    to nie nowosc ale praktyka od lat...patologie nie tylko w ochronie moze zniszczy sie po 25 X, moze ??? POlska to dziki kraj mi o iz cywilizacja do niego dotarla juz 1000 lat temu...!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane