statystyki

Umowa-zlecenie z inną spółką córką może stanowić obejście prawa

15.10.2015, 08:36; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:44
Ochroniarz

Pracownica zatrudniona na pełen etat w firmie ochroniarskiej na stanowisku strażnika realizowała jednocześnie te same obowiązki na rzecz dwóch innych podmiotówźródło: ShutterStock

TEZA: Jeżeli dana osoba jest jednocześnie związana umową o pracę z jedną ze spółek kapitałowych wchodzących w skład grupy spółek i umową-zleceniem z inną spółką z tej grupy, a na podstawie tych umów wykonuje jednakowy rodzaj czynności, wynikający z umowy o pracę z formalnym tylko rozdzieleniem czasu pracy i czasu świadczenia usługi, to tak zawarta umowa-zlecenie stanowi o obejściu przepisów prawa pracy o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. Praca wykonywana na jej podstawie jest zaś pracą w ramach stosunku pracy ze spółką będąca pracodawcą.

WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 8 lipca 2015 r, Sygn. akt II PK 282/14

STAN FAKTYCZNY

Pracownica zatrudniona na pełen etat w firmie ochroniarskiej na stanowisku strażnika realizowała jednocześnie te same obowiązki na rzecz dwóch innych podmiotów wchodzących w skład tej samej grupy kapitałowej co pracodawca. Na podstawie zawieranych z nimi umów-zleceń świadczyła usługi ochrony tych samych obiektów, w których wykonywała obowiązki strażnika jako pracownik spółki matki. Wykonywała zadania w ramach 24-godzinnych zmian roboczych, po których następowały dwa dni wolne, a czas pracy rozkładano pomiędzy stosunek pracy a umowy cywilnoprawne.

Przez cały czas poświęcony na ochronę obiektu pracownica korzystała z tego samego umundurowania i narzędzi pracy (latarka, radiotelefon) będących własnością pracodawcy. On planował jej pracę i wydawał jej polecenia dotyczące jej wykonywania, wypłacając wynagrodzenie za godziny w ramach wymiaru. Pracodawca nie wykazywał nadgodzin, gdyż praca ponad wymiar była rozliczana w ramach umów-zleceń zawartych ze spółkami córkami. W tym stanie sprawy pracownica wystąpiła o wynagrodzenie za nadgodziny, podnosząc, że umowy-zlecenia nie były w praktyce realizowane, a całość jej aktywności zawodowych powinna zostać rozliczona w ramach stosunku pracy.

Sąd rejonowy uznał powództwo za nieuzasadnione, podnosząc, że zgodnie z ewidencją czasu pracy podwładna nie wykonywała zadań w nadgodzinach. Swoje żądania oparła na założeniu, że praca świadczona w ramach umów-zleceń jest w istocie realizacją stosunku pracy, co nie znalazło odzwierciedlenia w materiale sprawy. Godziny przepracowane na rzecz podwykonawców pracodawcy nie stanowią pracy w nadgodzinach, gdyż pracownica nie wykazała, że zawarcie umów cywilnoprawnych było warunkiem koniecznym kontynuacji zatrudnienia w ramach stosunku pracy narzuconym przez pracodawcę. Skoro zaś świadomie zawierała umowy-zlecenia z podwykonawcami pracodawcy celem osiągania wyższych dochodów, jej roszczenia należy uznać za niezasadne.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • paparazzi(2015-10-15 11:05) Zgłoś naruszenie 30

    to nie nowosc ale praktyka od lat...patologie nie tylko w ochronie moze zniszczy sie po 25 X, moze ??? POlska to dziki kraj mi o iz cywilizacja do niego dotarla juz 1000 lat temu...!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane