statystyki

RPO: Polska niegotowa na przyjęcie uchodźców

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.10.2015, 07:16; Aktualizacja: 13.10.2015, 08:33
Uchodźcy na wyspie Lesbos

Uchodźcy na wyspie Lesbosźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: YANNIS KOLESIDIS

Urzędy już teraz powinny przyszykować się na zmiany organizacyjne i kadrowe, które w sytuacjach kryzysowych pozwolą uniknąć paraliżu w załatwianiu spraw uchodźczych lub pobytowych – uważa rzecznik praw obywatelskich. Przygotował w tej sprawie rekomendacje dla rządu.

Wskazuje, że wszyscy cudzoziemcy poszukujący ochrony międzynarodowej, którzy trafią do Polski, zyskują prawo do pomocy socjalnej w wymiarze określonym w ustawie z 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 680 ze zm.). Wylicza, że wsparcie to udzielane będzie w ośrodkach dla cudzoziemców lub poza nimi, w formie świadczeń pieniężnych.

– W obu przypadkach mam jednak wątpliwości, czy obecny system pomocy socjalnej zagwarantuje cudzoziemcom realne wsparcie na czas trwania postępowań uchodźczych – zaznacza RPO.

Dodaje, że z informacji Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że w 11 ośrodkach dla uchodźców wolnych jest jedynie 431 miejsc.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane