statystyki

Po zasiłek na dziecko bez zaświadczenia o dochodach

autor: Michalina Topolewska13.10.2015, 07:16; Aktualizacja: 13.10.2015, 08:39
Dziecko, pieniądze

Od przyszłego roku gminy zaczną wypłacać nową formę wsparcia.źródło: ShutterStock

Zmniejszy się liczba dokumentów dołączanych do wniosku o świadczenia na dzieci. Informacje, które w nich były podawane, gminy będą uzyskiwać samodzielnie.

Od 1 stycznia 2016 r. rodzice będą mieli mniej biurokracji przy staraniu się o pomoc finansową i do tej zmiany trzeba dostosować katalog zaświadczeń i oświadczeń, składanych w ośrodkach pomocy społecznej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało więc projekt nowego rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu ubiegania się o świadczenia rodzinne. Zastąpi ono dotychczasowe przepisy w tym zakresie.

Ponieważ informacje o dochodzie opodatkowanym PIT, który rodzic osiągnął w danym roku kalendarzowym, gmina będzie sprawdzać w urzędzie skarbowym, a wysokość składki zdrowotnej w ZUS, nowe przepisy nie przewidują już wzorów zaświadczeń, w których zawierane są te informacje. Dodatkowo nie będzie wymagane orzeczenie o niepełnosprawności lub jej stopniu. Informacje o posiadaniu przez osobę dokumentu potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną pracownik urzędu znajdzie bowiem w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitorowania Orzeczeń o Niepełnosprawności.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • POLKA(2016-01-04 10:29) Zgłoś naruszenie 20

    MILIONERZY DOSTANĄ 500 ZŁ NA DZIECKO, EMERYT 5 ZŁ. ŻEBY SZYBCIEJ SIĘ WYKOŃCZYŁ, TO JEST DZIAŁANIE POLSKIEGO RZĄDU

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane